Dnes je již naprosto běžné být online. Služby jako Facebook, Twitter, a Youtube zná téměř každý a mnoho z nás je také využívá. Avšak, ke spoustě těchto portálů je nutné používat internetový prohlížeč. Nejenže mnohdy bývá nepohodlné mít spoustu aktivních oken a záložek, ale oproti desktopu jste ošizeni o některé funkce jako je např. přímá práce s diskem. Všechny tyto problémy řeší prostředí Adobe AIR, které spojuje svět desktopu a online aplikací v jeden jediný.

<p> </p>

Úvod

Relativně mladý projekt firmy Adobe pod názvem AIR (Adobe Integrated Runtime) je aktivně vyvíjen a zlepšován již několik let. Jedná se o zcela nové runtime prostředí pro aplikace, které umožní těm, kteří mají znalosti s programováním webových aplikací a stránek vytvořit vlastní desktopovou aplikaci. To vše s použitím stávajících znalostí pro vývoj webu jako je: HTML, Ajax (Asynchronous JavaScript and XML), Adobe Flash nebo Adobe Flex.

<p> </p>

Domovská stránka aplikace, na které naleznete informace a užitečné odkazy

Aplikace vytvořené pro AIR mají jednu velkou výhodu. Prostředí AIR je dostupné pro  téměř všechny nejpoužívanější operační systémy, konkrétně Linux, Windows a Macintosh. Z toho plyne, že svojí oblíbenou AIR aplikaci spustíte na každém, z těchto systémů což mnozí ocení. Stejně, jako desktopové aplikace mohou ty AIRové pracovat s operačním systémem a umí přistupovat  k disku. To je hlavním rozdílem a výhodou oproti klasickým webovým aplikacím, které neumí pracovat offline.

Instalace prostředí a aplikací

Instalace Adobe AIR je velice snadná, stejně jako přidávání dalších aplikací. Jako první  vás čeká stažení instalačního balíčku. Odkaz naleznete na konci článku, nebo můžete zavítat na stránky výrobce. Soubor pro Windows má příjemných 15 MB. Po rychlém stažení a pár kliknutích máte vše nainstalované a připravené, ke stažení prvních AIR aplikací.

Kde však tyto aplikace najít? K tomuto účelu nám výrobce připravil tzv. Adobe AIR Marketplace (nachází se na této adrese). To je místo, na kterém tvůrci zveřejňují své aplikace a naleznete  jich zde  opravdu spoustu, ke stažení zcela zdarma.

<p> </p>

 Na stránce Adobe AIR Marketplace naleznete spoustu užitečných aplikací

Následná instalace miniaplikací probíhá velice snadno a rychle. Na stránce Adobe Air Marketplace vyhledáte požadovanou aplikaci a poté kliknete na její ikonu. Zobrazí se vám stránka s informacemi o aplikaci, na které se dozvíte mj. velikost a jazykovou dostupnost (většina aplikací je bohužel v angličtině).

<p> </p>

 Instalace aplikací je opravdu rychlá, stačí párkrát kliknou a je hotovo

Pro stažení požadované aplikace už stačí jen kliknout na oranžový nápis "DOWNLOAD FROM PUBLISHER" a tím se spustí automatická instalace, kterou se opět stačí proklikat do zdárného konce. Po těchto krocích můžete začít aplikaci využívat. AIRové aplikace se chovají naprosto stejně jako desktopové a myslím, že většina ani nepostřehne rozdíl. Teď už si můžeme několik zajímavých AIRovek ukázat.

DeskTube

První z aplikací, která mě opravdu nadchla je DeskTube. Jak již název napovídá, slouží ke sledování veškerého videa ze serveru Youtube.com přímo na vašem desktopu. A musím říct , že to zvládá opravdu perfektně a pohodlněji než je tomu v případě webového prohlížeče.

<p> </p>

DeskTube má opravdu příjemné rozhraní a umožňuje i propojení s Twitterem a Facebookem

To však není jediné, co tato aplikace umí. Zvládá komunikaci se servery Facebook a Twitter, kde můžete sdílet váš stav s přáteli. Další výhodou je zobrazení v oznamovací oblasti, díky které máte rychlý přístup k vašemu oblíbenému videoobsahu.

Aplikaci stáhnete zde

ImageSizer

Další z miniaplikací, která mě zaujala je resizer obrázků ImageSizer, fungující na jednoduchém principu Drag and Drop (Táhni a pusť). Vezmete libovolný obrázek, hodíte ho do ImageSizeru, zvolíte výstupní hodnoty (kvalitu a velikost) a prográmek zbytek udělá za vás.

 <p> </p>

ImageSizer se nechází v počátcích vývoje, ale již teď se dá hovořit o výborném software

Je to velice jednoduché a efektivní řešení. Aplikace pracuje offline a tudíž nepotřebujete připojení k internetu. Zatím se jedná o jednu z prvních verzí a tak lze očekávat spoustu nových funkcí a vylepšení.

Aplikaci stáhnete zde

Times Reader

Poslední z vybraných aplikací je Times Reader. Jedná se o elektronickou obdobu Timesů, které zde máte zcela zdarma. Pracuje na velmi propracovaném principu. Po zapnutí začne stahovat zprávy a novinky ze světa za posledních sedm dní a nabídne vám několik možností nastavení písma a zobrazení nových zpráv.

<p> </p>

The New York Times nabízí opravdu propracovanou aplikaci pro AIR

Díky stažení starších článků si mohou například vytížení businessmani při jízdě v dopravním prostředku, nebo čekání na letišti přečíst zprávy za poslední týden a oproti papírovým novinám v nich i vyhledávat. Nevýhodou je pouze anglická lokalizace.

Zde mi však šlo pouze o praktickou ukázku, přístupu na disk. Aplikace si zprávy stáhne a vy už si pak offline můžete vše v klidu přečíst.

Aplikaci stáhnete zde

Závěr

Prostředím Adobe AIR jsem byl opravdu mile překvapen. Přináší nejen nový způsob tvorby aplikací, který je jednodušší než u těch klasických, ale AIRové jsou v mnohém dokonce lepší. Zde jsme si představili trojici programů, u kterých mi šlo o to ukázat, že AIR není jen o webových aplikacích, ale umí vše kombinovat s desktopem. A to i bez nutného propojení s webem! Vynikající technologie, nadšená komunita a mnoho dalších faktorů jsou důvod, proč mi nezbývá než vám prostředí Adobe AIR doporučit.