Úkolem webové aplikace browsershots.org je vytváření náhledů webových stránek. Cílem projektu je poskytnout uživateli náhled zvolené webové stránky v mnoha prohlížečích internetu a navíc pod různými operačními systémy. V současné době nabízí služba 22 různých prohlížečů pod 4 operačními systémy (Linux, Windows, Mac OS a BSD). Mnohé prohlížeče jsou však zastoupeny hned několika verzemi a celkem je aplikace schopna nabídnout až 69 různých náhledů.

Titulní strana browsershots.org
Vše potřebné se nachází hned na titulní straně


Postup tvorby náhledů

Samotná tvorba náhledů je velmi jednoduchá. Do vyznačeného pole stačí zadat adresu webu, pro který chcete náhledy vytvořit. Poté označit prohlížeče, ze kterých požadujete náhledy, případně využít pomocníka níže, který dokáže vybrat všechny položky pod zvoleným operačním systémem. K dispozici jsou rovněž volby, které nabízí možnost zvolit pevnou šířku náhledů, určit barevnou hloubku a změnit chování javy, javascriptu a flashe. Poté stačí kliknout na tlačítko odeslat. Následně dojde k přesměrování na stránku, kde se již začínají objevovat první vytvořené náhledy. Délka tvorby náhledů závisí především na množství zvolených prohlížečů. Vytvořené náhledy je možné ihned prohlížet či stáhnout v archivu zip, který aplikace sama vytváří.

Ke každému náhledu jsou k dispozici podrobné informace o prohlížeči i počítači, ve kterém byl náhled vytvořen. Případné odhalené chyby v designu jsou tak snadněji opravitelné nebo se ihned nabízí vysvětlení, proč se chyba vyskytuje.

Generované náhledyDetailní informace o náhledu
Vytvořené náhledy a detailní informace o zvoleném náhledu

I Vy se můžete přidat!

Služba je k dispozici zcela zdarma. Veškerý proces tvorby náhledů probíhá na počítačích dobrovolníků, kteří se k projektu připojili. V současnosti je do projektu zapojeno asi 100 počítačů. Sami se můžete do projektu připojit po registraci a zařazení svého počítače mezi ostatní zúčastněné.

Díky Vojtěchu Vondrovi jsou stránky přeloženy do českého jazyka a tedy ani anglického jazyka neznalí uživatelé nebudou mít s orientací na webu problémy.

V horní části webu je k dispozici jednoduché menu, kde se lze podívat na poslední vytvořené screenshoty, statistiky žádanosti jednotlivých prohlížečů či informace o počítačích, které vytváří náhledy. V dolní části úvodní obrazovky je k dispozici dokumentace celého projektu, také zdrojový kód, který je volně ke stažení a rovněž i informace o překladech do jednotlivých jazyků.

Informace o překladu
Grafické znázornění překladu je velmi přehledné

Nástroj je určen nejen webovým vývojářům, ale i každému, koho zajímá, jak vypadají weby v jiných prohlížečích a především na jiných platformách. Sami si vyzkoušejte aplikaci na vašem oblíbeném webu a poznejte, jaký "rozsypaný" pohled se některým uživatelům nabízí.