Hlavní navigace

Budou brzy DNA počítače realitou?

Obor bioinformatika je zatím v začátcích, stále častěji se ale začíná hovořit o nové podobě počítačových čipů na bázi DNA (kyselina deoxyribonukleová). Možná se již brzy dočkáme nové dimenze využití počítačů.
David Procházka 14. 5. 2010

Sdílet

Čip na bázi DNA (známý jako genový čip, DNA čip či biočip) je soubor mikroskopických teček struktury DNA umístěné na pevném povrchu. Výzkumní pracovníci dláždí cestu pro budoucnost počítačů, když využívají DNA pro vytvoření takových počítačových čipů, které budou menší než jakékoli dosavadní čipy. Na těchto čipech se budou hromadit mnohem vyšší počty funkčních obvodů, než je tomu u tradičního křemíku. Navíc DNA čipy budou mít jen zlomek velikosti než jejich předchůdci. V oblasti rychlosti se hovoří o bezkonkurenčním posunu vpřed a několikanásobné rychlosti.

 

Jednou z hlavních výhod DNA čipů je, že jsou mnohonásobně levnější v porovnání s křemíkovými čipy. To bude mít dle vědců pozitivní dopad na výrobu superpočítače za optimální cenu. Nejlákavější přínos počítačových DNA čipů je spatřován v jejich vynikající rychlosti zpracování informací. Pro simulaci nuly budou používat světlo namísto elektřiny. O výrobu těchto nových čipů se významnou měrou zasazuje IBM a přední světové univerzity. I když jdou vývoje několika směry, výsledek bude jistě uchvacující. Jednotný standard bude totiž možný až ve chvíli, kdy bude celá technologie lépe zvládnuta. První funkční čipy by se měly v superpočítačích objevit během několika let.

Zdroj: PCW

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty