Každodenním používáním počítače zůstává na disku spousta nepotřebných záznamů a dat, které zbytečně zpomalují chod celého systému. Jedná se o špatně smazaná data po odinstalování aplikací, neplatné položky v registru nebo třeba obsáhlou historii prohlížení internetu, která obsahuje spoustu vašich citlivých údajů. Aby byl váš počítač neustále rychlý, jako při jeho prvním spuštění, je třeba se o systém starat a pravidelně jej čistit od všech nepotřebných dat, která v něm zanechají různé aplikace. Pro tyto účely naleznete na trhu spoustu specifických aplikací. Abyste nemuseli stahovat pro každou činnost speciální aplikaci, vznikají komplexní balíky, které mají v sobě integrovány všechny důležité nástroje sloužící k údržbě systému. K absolutní světové špičce patří i Glary Utilities.

V češtině a s jednoduchým rozhraním

Aplikace Glary Utilities vděčí za svou popularitu především faktu, že ji lze pro nekomerční účely používat zdarma. Její rozhraní je navíc přeloženo do češtiny, takže s pochopením významu jednotlivých částí jistě nebudete mít potíže. Navíc je vše zabaleno do velmi snadno ovladatelného a přehledného rozhraní, které si rychle osvojíte.

Od jednoho kliknutí až k pokročilým nástrojům

Hlavní okno aplikace nabízí po spuštění základní přehled o verzi aplikace a aktuálním čase spouštění systému Windows. Rovněž zde můžete zapnout automatickou údržbu systému, vyčištění soukromých dat při vypnutí systému nebo hloubkové čištění.

Úvodní obrazovka nabízí stručný přehled o aplikaci a aktuální stavu nastavení

Úvodní obrazovka nabízí stručný přehled o aplikaci a aktuální stavu nastavení

Pokud nechcete ztrácet čas zbytečným nastavením aplikace, je pro vás přímo stvořena možnost údržby jedním kliknutím v druhé záložce. Stačí zvolit, které položky z údržby se mají provést, a potom rovnou spustit skenování s následným čištěním. Tato funkce je vhodná především pro méně zkušené uživatele, kteří nechtějí trávit údržbou počítače zbytečně mnoho času. Naleznete zde vše potřebné, co základní údržba obnáší.

Pomocí 1-klikové údržby můžete bez zbytečného nastavování rychle vyčistit počítač

Pomocí 1-klikové údržby můžete bez zbytečného nastavování rychle vyčistit počítač

Zkušené uživatele pak bude zajímat především záložka s pokročilými nástroji. V ní naleznete vše, co aplikace nabízí. Navíc jsou všechny nástroje přehledně rozděleny do kategorií.

Mezi pokročilými nástroji naleznete všechny funkce, které aplikace nabízí

Mezi pokročilými nástroji naleznete všechny funkce, které aplikace nabízí

Přehled nejdůležitějších nástrojů

Možnosti aplikace jsou velmi bohaté. Většina nástrojů jsou aplikace spouštějící se v samostatném okně. Některé odkazy pak vedou na výchozí funkce systému Windows.

V nabídce nástrojů aplikace Glary Utilities nechybí funkce pro optimalizaci registru Windows. Můžete s nimi registr vyčistit, defragmentovat, vytvořit jeho zálohu, případě ze zálohy obnovit do dřívějšího stavu. Registr může obsahovat neplatné položky především po odinstalaci aplikací, takže jeho čištění se určitě vyplatí.

Čistič registru nalezne a opraví všechny poškozené záznamy

Čistič registru nalezne a opraví všechny poškozené záznamy

Aplikace nabízí funkce také pro uvolnění místa na pevném disku. Nabízí možnost čištění nepotřebných souborů a také nástroj pro hledání duplicit. Zároveň můžete odstranit prázdné složky nebo vyhledat neplatné zástupce. Užitečný může být i analyzátor disku, který vám přehledně zobrazí, které složky či soubory zabírají na disku nejvíce místa. Vhodným odstraněním velkých a nepotřebných souborů, například filmů, lze rychle získat značné množství volného místa bez zdlouhavého hledání.

Zároveň můžete soubory na disku defragmentovat pro jejich rychlejší načítání. Nechybí ani nástroj pro kontrolu disku.

Nedílnou součástí čištění systému je i smazání soukromých dat. Zde aplikace nabízí především mazání dat uložených používáním internetových prohlížečů. Užitečný je také drtič souborů, který je bezpečně smaže takovým způsobem, aby nebylo možné soubory obnovit ani specializovanými nástroji. Pro tajná data pak slouží kodér souborů, jehož pomocí lze tajné soubor ochránit heslem.

Ve správci spouštění lze zpozdit vybrané aplikace, které nepotřebujete ihned po startu systému

Ve správci spouštění lze zpozdit vybrané aplikace, které nepotřebujete ihned po startu systému

Nechybí ani další oblíbené a velmi užitečné systémové nástroje. Aplikace obsahuje například správce spouštěných aplikací po startu systému. Spravovat můžete také položky kontextové nabídky jednotlivých souborů. Pokud některé z nich nepoužíváte, pomocí poskytnutého nástroje je lehce odstraníte.

Pomocí správce kontextové nabídky můžete odebrat nechtěné položky

Pomocí správce kontextové nabídky můžete odebrat nechtěné položky

Aby bylo ve vašem počítači vše v pořádku, nabízí aplikace také možnost správy aplikací a ovladačů. Ovladače lze zálohovat, obnovit či snadno odinstalovat v případě potíží. Vhod přijde jistě i nástroj, který dokáže zkontrolovat aktualizace nainstalovaných aplikací.

Další užitečné funkce

Vyjmenované nástroje rozhodně nejsou vším, co aplikace nabízí. Kromě okna programu můžete používat některé nástroje přímo z kontextové nabídky souborů v Průzkumníku Windows. Například budete moci soubor defragmentovat, bezpečně smazat nebo rozdělit na více souborů.

Možná vás překvapí také samotné rozhraní aplikace. Můžete nejen měnit jeho vzhled podle svého vkusu, ale lze si i přizpůsobit nabídku osmi často používaných nástrojů při dolním okraji okna.

Nabídku nástrojů při dolním okraji okna si lze přizpůsobit

Nabídku nástrojů při dolním okraji okna můžete libovolně měnit

Užitečný pomocník pro každého

V aplikaci Glary Utilities naleznete vše, co jen můžete pro údržbu systému potřebovat. Začátečníkům nabízí možnost čištění jedním kliknutím a pro pokročilé uživatele jsou zde naopak propracované nástroje pro každou činnost zvlášť. Pro nekomerční použití je aplikace zcela zdarma, tak ji určitě vyzkoušejte a zrychlete svůj systém.