Ačkoliv byl seriál určen převážně začátečníků nebo mírně pokročilým uživatelů doufám, že i ostatní v něm našli pár rad nebo tipů, jak si alespoň částečně optimalizovat chod svého PC. Samozřejmě univerzální nástroj, rada nebo všelék neexistuje, zároveň je dobré vyzkoušet více aplikací, u některých změny nepoznáte a opačně někde může dojít k citelnému nárůstu výkonu.

Tématicky se seriál týkal převážně OS Windows XP, který sice morálně "dosluhuje", ale i tak zůstává hojně rozšířeným systémem mezi běžnými uživateli. Visty jsou ještě pořád poměrně "mladé", mají jiné hardwarové požadavky pro instalaci i provoz a i když se již objevují témata na jejich ladění, ještě chvilku počkáme na jejich masovější rozšíření, o což se samozřejmě Microsoft velmi snaží.

Zopakujme hlavní příčiny zpomalení

  1. Příliš mnoho zbytečných rezidentních programů (antiviry, spouštěné programy po startu)a nepotřebné Windows služby
  2. Zaplnění registru odpadem (špatné odinstalování programu atd.)
  3. Fragmentace dat na disku

Základní rady pro bezproblémový chod

  1. Úplná odisnatalace nepoužívaných programů a aplikací
  2. Omezení programů spouštěných při startu
  3. Omezení aplikací "ubírající" z výkonu při svém běhu (antiviry, firewally atd.), chce to najít ten správný a optimální pro váš PC
  4. Pravidelné (plánované) čištění systému, registru, pošty, internetového prohlížeče
  5. Defragmentace
  6. Kontrola na vším, co se do počítače dostává (automatické aktualizace, upgrade jednotlivých aplikací, pozor na různou havěť při instalaci programů atd.)

Co ještě nezaznělo

Jedna z posledních rad seriálu zní : dělte disk. V dnešní době disků s velkými kapacitami je celkem bláznovina mít celou kapacitu předělenou na jeden logický disk. K vytváření oddílů opět existuje mnoho programů (Acronis PartitionExpert, PartitionMagic), nicméně toto dělení je nejlepší provádět na prázdnem disku, ale samozřejmě to jde i na disku s daty, chce to jen pečlivě sledovat jednotlivé kroky a dodržovat postup.

 

 

Jak tedy zní rada? Stačí vytvořit si malý oddíl na systém (stačí tak 10 - 15GB) a zbytek ponechat na ostatní data. Jaké to má výhody? Tak například při zhroucení systému zformátujete jenom tuhle část a nemusíte dělat zálohy všech dat, protože ty v ostatním oddíle(ech) zůstávají zachována. Samozřejmě i defragmentace a např. čistící procesy probíhají rychleji.

Jako další oddíl bych doporučil samostatnou část pro virtuální paměť. Nejlépe, pokud máte více disků, tak na tom nejrychlejším a na jeho začátku. Tím hlavně zabráníte fragmentaci virtuální paměti, což se běžně stává pokud je na běžně používané části disku a také to bývá největší zpomalení na systémech s menší RAM pamětí, kterou virtuální paměť hojně využívají.

Na úplný závěr představíme několik aplikací zdarma

 

SpeedItUp Free

SpeedItUp Free umožní zvýšit rychlost systémů s Windows XP nebo Microsoft Windows Vista. Provádí optimalizaci pevného disku, RAM a dalších nastavení pro zvýšení výkonu počítače a rychlosti připojení k internetu. Ovládání je jednoduché a přehledné.

 

 

PC Power Optimizer Lite

Aplikace pro celkovou optimalizaci a vyčištění systému od zbytečných souborů z pevného disku i registrů. Kromě toho lze pomocí programu i rozšířit další nastavení, například podrobně nastavit myš a klávesnici, nastavit parametry bootování atd.

 

 

 

Glary Utilities

Stejně jako předchozí umožňuje celkovou optimalizaci a vyčištění celého sytému, navíc umí odstranit a blokovat spyware, trojany, adware, stejně tak optimalizovat nastavení vaší bezpečnosti a  soukromí. Příjemné a přehledné rozhraní usnadňuje ovládání. Aplikace obsahuje bohaté možnosti a volby optimalizace, které jsou svým rozsahem podobné nejednomu programu, za který ovšem musíte zaplatit.

 

 

 PC Health Optimizer

Soubor 12-ti nástrojů, včetně skartovačky dat, s bohatými možnostmi nastavení a voleb, od čištění, optimalizaci, až po ochranu počítače. Jednoduchá obsluha a přehlednost je další devizou této aplikace.