Spousta lidí si myslí, že video na internetu se vyskytuje pouze v nelegální formě. To však není pravda. Spousta tvůrců vystavuje svá díla na internetu volně ke stažení. Mnohdy dokonce v lepší kvalitě, než můžete vidět třeba v televizním vysílání.

Mezi taková videa patří například různé trailery k filmům a hrám, dokumentární filmy, krátkomentážní filmy, nejrůznější studentské projekty, tutoriály, ale dokonce i některé seriály.
Takovéto videa se mnohdy složitě hledají a pro začínajícího uživatele to může být nadlidský úkol. V takovém případě je nejjednodušší použít k tomu vhodný program. Jedním z nich je například Miro (dříve také známý pod názvem Democracy player).

Miro

Na začátku stojí určitě za zmínění, že aplikace není určena pouze pro online videa, ale dokáže přehrávat i audio nebo bezproblémově i videa uložená na vašem disku. A to překvapivě téměř ve všech možných formátech.

<p> </p>

Aplikace Miro a vyhledávání v ní.

Rozhraní

Nejprve si stáhněte a nainstalujte samotnou aplikaci. Po spuštění můžete být mile překvapeni, že je program v češtině.

Uživatelské rozhraní je rozděleno na čtyři základní části. První částí je horní klasické menu, pomocí nějž můžete otevírat soubory, dostat se do nastavení nebo zjistit něco o aplikaci. Levý postranní panel je tvořen několika záložkami, které jsou uspořádány do nadřazených skupin. Na cokoliv zde kliknete, bude otevřeno v hlavím okně. Hlavní okno zobrazuje aktuální dění v aplikaci, ať už se jedná o vyhledávání nebo o přehrávání. Poslední částí je spodní lišta, která slouží k ovládání přehrávaného videa či audia.

<p> </p>

Průběh stahování lze pozastavit nebo úplně přerušit.

Jak začít?

Když se nyní dokážeme zorientovat v aplikaci, můžeme začít s vyhledáváním. K tomu máme několik možností. První a zřejmě nejpřirozenější cestou je přes záložku Hledat video. V pravé horní části hlavního okna stačí poté pouze napsat to, co hledáte (podobně jako například na youtube) a postupně se vám budou zobrazovat nalezené výsledky. Ty si můžete uspořádat podle jména, velikosti, data nebo času.

Jakmile se rozhodnete pro některé video, můžete na něj dvakrát kliknout nebo kliknout přímo na tlačítko Stáhnout a stahování automaticky začne. U dané položky můžete sledovat průběh. Ten lze sledovat také v záložce Stahuji, kde se zobrazují všechny aktuálně stahované soubory. Pokud se tedy rozhodnete nečekat na konec stažení, ale hledat další videa, je to vhodné pro přehlednost. Můžete se tedy kdykoliv podívat na všechny rozestahované soubory a jejich aktuální stav. Maximální počet paralelně stahovaných souborů lze nastavit v možnostech aplikace. Kterékoliv stahování lze pozastavit a opět spustit nebo kompletně přerušit.

Druhým způsobem vyhledávání je pomocí Průvodce, který vám pomáhá najít videa podle jistých kritérií, jakými jsou například žánry nebo jazyky. Také lze hledat pouze novinky nebo videa ve vysokém rozlišení (tzv. HD).

V průvodci se můžete pohybovat obdobně jako na obyčejné webové stránce a to pomocí tlačítek v horní části hlavního okna. V pravé části pomocí tlačítka Otevřít v prohlížeči lze dokonce spustit aktuální stánku v internetovém prohlížeči.

Poslední možností pro vyhledávání videa jsou Video kanály, které obsahují nadefinované stanice nebo seriály apod.

<p> </p>

Průvodce a předdefinované žánry.

Video kanály

Po nainstalování již obsahuje aplikace několik předdefinovaných video kanálů, ale kouzlo skrývají až vlastnoručně vytvářené. Ty můžete vytvářet buďto přes průvodce po najetí do jakékoliv kategorie tlačítkem Add Feed. Nebo si můžete vytvořit kanál z jakéhokoliv vašeho vyhledávání. To provedete tak, že si dáte obyčejně vyhledat výraz a poté kliknete na Uložit jako kanál. Ihned můžete vidět přidanou položku v levém menu. Osobně ji doporučuji ještě přejmenovat nějak smysluplně.

Pro každý kanál si nyní můžete vlevo nahoře ještě nastavit, zda chcete, aby automaticky stahoval nová videa, která jste ještě neviděli, nebo nestahoval nic. V nastavení kanálu lze také nastavit, kolik maximálně videí se má stáhnout nebo za jak dlouho označit video jako prošlé.

Hlavní výhodou kanálů je to, že pokud se objeví nové video, které do něj spadá, budete upozorněni malou modrou bublinkou s číslem vedle daného kanálu. Malá zelená bublina udává počet stažených a neshlédnutých videí v daném kanálu (či záložce všeobecně).

<p> </p>

V levém postranním panelu lze vidět počet neshlédnutých a počet nových videí.

Další možnosti

Podobně jako videa si můžete pomocí aplikace Miro stahovat i hudbu, která je volně dostupná na internetu. Dokonce lze stahovat i legální torrenty. Všechny stažené soubory se ukládají do Knihovny, odkud k nim máte opravdu rychlý přístup.

Pokud se rozhodnete pustit jakékoliv video, lze jej pustit ve stejném okně, jako běží aplikace, nebo v odděleném a vyhledávat další videa. U přehrávaného videa lze navíc nastavit titulky. Pokud jsou přiloženy u online videa, pak vám budou nabídnuty ty, pokud nejsou přiloženy, můžete přidat vlastní soubor.

<p> </p>

Přehrávání videa přímo v aplikaci. Dole si lze všimnout možnosti přidání titulků.

Závěr

Aplikace je vhodná pro všechny kategorie uživatelů. Někomu usnadní práci při hledání videa, ale hlavně uloží stažené video, dokud jej nesmažete. Dovoluje vytvářet kanály, které automaticky kontrolují nová videa z dané kategorie. U kanálů lze také nastavit počet dopředu stažených souborů.

Aplikace je zcela zdarma a navíc v češtině.