Hlavní navigace

Malý průvodce světem Apple OS X Yosemite (2. díl)

Před pár dny uvedl Apple vedle nového iOS i poslední verzi desktopového systému OS X. Alespoň v Česku netvoří počítače s ovocným logem nijak početnou skupinu, a tak může být tento článek pro mnohé prvním nahlédnutím do VIP světa jablečného software.
Martin Tábor 12. 11. 2014

Sdílet

<< 1. ČÁST

V předchozím díle jsme si uvedli pár základních faktů o systému OS X a zevrubně se seznámili s uživatelským rozhraním. Je tak na čase, pustit se do skutečné práce a ukázat si některá specifika, která se týkají třeba instalace aplikací apod.

Hlouběji do nitra systému

Prvotní seznámení s desktopovým systémem od Applu máme tedy za sebou a již nic nebrání, začít svůj Mac skutečně používat. Právě tady se však jistě vynoří řada dalších otázek i případných menších a větších problémů. V OS X 10.10 Yosemity se nachází řada předinstalovaných aplikací, které jsou někdy lepší, ale někdy horší volbou. K dispozici je kupříkladu program Mail, Kontakty, Kalendář a samozřejmě řada dalších utilit. Jejich popis by však bezesporu vydal na samostatný článek, avšak ve zkratce lze říci, že řada z nich je pro méně náročné uživatele dostatečně kvalitní a třeba pro správu pošty lze klidně vyzkoušet přítomný Mail ve verzi 8.0.

Prohlížeč Apple Safari 8.0

Samostatnou kapitolu samozřejmě tvoří webový prohlížeč, který je dnes možná vůbec nejfrekventovaněji používanou aplikací. Většina asi správně tuší, že tím výchozím v OS X je Safari – aktuálně rovněž v osmé verzi. Právě tady je však na čase zbystřit. Nejnovější Safari prošlo velkým redesignem a stejně jako zbytek jablečného ekosystému sází především na elegantní jednoduchost. Kdo však vyžaduje od svého browseru bohatší funkční výbavu nebo jen vyšší schopnosti (ani poslední Safari nedosahuje v benchmarku html5test.com počtu bodů Chromu, Opery či Firefoxu), dostane se záhy před problematiku instalace nových aplikací v OS X.

Instalujeme, deinstalujeme …

U jablečného operačního systému zpravidla nenarazíte na problém, že by některá z nejznámějších aplikací neexistovala i ve variantě pro počítače Apple. Za hranicemi českých luhů a hájů je zkrátka situace trochu jiná a v některých zemích je OS X relativně používaným systémem (např. právě v USA). Softwaroví producenti si tak obvykle nedovolí tento ekosystém do svého seznamu cílových platforem nezahrnout. Při procházení webu můžete být překvapeni, kolik stránek vám najednou automaticky nabízí stažení známého prográmku z Windows právě ve verzi pro Mac.

Instalace aplikace uTorrent

To nám však zatím nic neřeklo o mechanismu instalace programů v operačním systému jako takovém. Zjednodušeně vzato, v případě Windows musí programátor vytvořit samostatný instalátor, což je aplikace schopná minimálně rozbalit příslušné soubory do příslušných adresářů (Program Files apod.), vytvořit zástupce a zapsat potřebné hodnoty do systémového registru. U OS X má většina z internetu stažených „instalátorů“ příponu .DMG. V jednoduchosti je krása, a tak si můžeme rovnou říci, že nejde vlastně o nic jiného než diskový obraz. Při poklepání na soubor jej OS X připojí jako vyměnitelné médium a zobrazí obsažené soubory či složky.

Grafická nabídka pro zkopírování souboru „Firefox.app“ z DMG do adresáře Aplikace

Dále existuje několik různých možností, ale zpravidla se zobrazí okno, kde stačí přetáhnout instalovaný program do složky Aplikace. V takovém případě je vlastně skutečně jen zkopírován spustitelný soubor do systémového adresáře a aplikace se nám poté objeví v Launchpadu. Někdy musíme aplikaci z diskového obrazu přesunout do složky Aplikace za pomoci Finderu sami a někdy obsahuje DMG dokonce spustitelný instalátor (napsaný třeba v Javě), který zvládne udělat více práce za nás.

Složka Aplikace odpovídá ikonkám v Launchpadu a aktuálnímu „programovému vybavení“ vašeho Macu (spustitelný soubor lze samozřejmě umístit kamkoli)

V tomto případě se ve složce Aplikace někdy také nachází spustitelný odinstalátor, avšak většinu aplikací stačí jen přesunout do koše. To však vždy nezaručí smazání konfiguračních souborů, jejichž odstranění si často žádá ručně zapátrat ve složkách souborového systému (případně se nastavení zachovají).

App Store v OS X 10.10 Yosemite – co nabízí Microsoft

Oproti Windows (tedy jejich desktopové části) má však OS X i tzv. App Store. Tuto aplikaci lze spustit mnoha způsoby a poskytuje přístup k množství placeným, ale i freewarovým programů. Vše pracuje na bázi standardních obchodů s aplikacemi typu Google a spol., takže každý program má např. svoji vlastní stránku s detailním popisem a screenshoty. Stažení a instalaci pak zvládne jedno tlačítko. Jestliže se aplikace nachází v App Store, je to ideální způsob její instalace, protože si tímto v budoucnu zajistíme i její automatické aktualizace.

Možné nástrahy

V celém světě Applu je kladen důraz na to, aby byl uživatel co možná nejméně konfrontován s technickým pozadím. I tak se občas problémům nevyhneme a jedním z těch velkých je omezená kompatibilita s konkurenčním (a hojně rozšířeným) souborovým systémem NTFS. Sám OS X používá systém HSF+. Velmi často tak po připojení externího disku záhy zjistíte, že obsah sice můžete prohlížet, ale již nikoli měnit. Soubory a složky na disku nepřejmenujete, nepřesunete ani nesmažete. Řešení existují, a to jednak ve formě určitého „hacku“ skrze Bash a jednak ve formě (obvykle placených) utilit třetích stran.

Sestava v podobě Apple Wired Keyboard CZ, Magic Mouse a Mac Mini

Další překážkou dobré ergonomie může být zpočátku paradoxně i použití značkových periferií. V redakci jsme vyzkoušeli dotykovou myš Apple Magic Mouse a českou variantu USB klávesnice Apple Wired Keyboard. V druhém případě je výběr trochu omezen, jelikož bezdrátová klávesnice od Applu nedisponuje numerickým blokem. Na Magic Mouse si je třeba zvyknout, avšak celkový design výrobku se hodně podřídil estetickému dojmu. Naopak velkým benefitem tohoto zařízení je dotyková plocha, která zvládá rozpoznat i několik prstů a různá gesta jsou docela užitečná.  Klávesnice zase disponuje trochu jinou tlačítkovou výbavou než zbytek hardwarového světa, což může nezkušenému uživateli rovněž činit potíže. Na druhou stranu – OS X má nastaveno velké množství specifických zkratek, které se je třeba sice naučit, ale posléze dokáží práci značně zefektivnit. Použít lze ale téměř libovolné periferie, které se tak jablečným logem chlubit nutně nemusí.

Shrnutí

Celkový dojem z nejnovějšího OS X 10.10 Yosemite může být pro uživatele Windows poměrně rozpačitý. Na systému je znát, že se v Applu skutečně snaží o co největší jednoduchost a uživatelsky nenáročné prostředí, avšak za určitou cenu. Grafická okázalost prvků GUI spolu s relativně omezenými možnostmi nastavení a prostotou konfiguračních dialogů může vést k pocitu, že OS X je vlastně jakási „hračka“ pro technicky méně zainteresované uživatele.

To vše může a nemusí být pravdou, jelikož i OS X je plnohodnotným moderním unixovým OS, s nímž se můžete (např. i skrze terminál) pustit určitě i do složitějších úloh. Windows je však přesto i díky podpoře bezkonkurenčního množství hardware více univerzální. Při rozhodování, zda v českých podmínkách zvolit OS X či Windows, je asi pragmatičtější řešení zcela zřejmé. Pakliže se ovšem chcete stát třeba vývojářem aplikací pro iOS či právě OS X, bude pro vás tato platforma jasnou volbou. Vývojářské IDE Xcode, které podporuje pro Apple specifické jazyky Objective-C i nový Swift, zkrátka pod Windows jen tak nespustíte.

<< 1. ČÁST

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty