Hlavní navigace

PDF-XChange Viewer - Schopná alternativa k Adobe Readeru

V článku se podíváme na jednu z alternativ ke klasickému Adobe Readeru pro prohlížení PDF souborů, a sice PDF-XChange Viewer. S jeho pomocí je možné nejen PDF dokumenty prohlížet, ale také částečně upravovat.
Josef Vavřina 27. 7. 2010

Sdílet

Formát PDF se za dobu své existence prosadil jako velmi silný standard pro všelijaké druhy dokumentů či spisů, přečtete si v tomto formátu příručky nebo návody, některá vydavatelství nabízejí třeba i levnější předplatné svých časopisů v této elektronické podobě. Zkrátka je v každém počítači potřeba nějaký ten prohlížeč PDF souborů mít nainstalovaný. V poslední době klesá důvěra v klasický Adobe Reader a uživatelé se poohlížejí po konkurenčních řešeních, která by jim vyhovovala lépe. Jedním z nich může být například PDF-XChange Viewer, kterému se věnuje tento článek.

PDF-XChange Viewer

PDF-XChange Viewer je nabízen hned v několika možných verzích, lišících se jen ve způsobu instalace. Základní EXE instalační soubor je doplněn možnostmi stáhnout instalaci v archivu ZIP, v podobě MSI instalačního souboru a také v Portable verzi, která instalovat nepotřebuje vůbec a můžete si tak aplikaci nosit kamkoliv na flash disku. V průběhu instalace aplikace dávejte pozor na to, co potvrzujete, v jednom z kroků jsou vám vnucovány služby ask.com, spočívající ve změně domovské stránky a vyhledávače. Během instalace je také rovnou možné zadat registrační kód v případě, že jste zakoupili placenou Pro verzi.

PDF-XChange Viewer nabízí řadu možností jak dokument nejen prohlížet, ale i upravit
 

Základní funkcí je samozřejmě prohlížení PDF souborů. To neznamená pouhé otevření souboru, ale také například funkce přiblížení a oddálení, plynulé přecházení mezi jednotlivými stránkami nebo jen posun v rámci jedné, právě prohlížené. Nepřekvapí ani možnost výběru textu, vyhledávání v dokumentu nebo pořízení snímku, kdy se pořízený snímek vloží do schránky. Na všechny tyto funkce jsou samozřejmě zvyklí uživatelé Adobe Readeru a jeho konkurentů. Navíce zde nalezneme možnost otevření více souborů v jednom okně, v oddělených záložkách a jednoduché přecházení mezi nimi i s jejich náhledy.

<p>Náhled na otevřené soubory</p>

Náhled na otevřené soubory

Náhled na otevřené PDF soubory i se základními informacemi

Více než jen čtení

PDF-XChange Viewer je ale zajímavý díky možnosti částečně upravovat PDF soubory. Abyste rozuměli, nezměníte jejich původní text, ale je možné do původního dokumentu přidávat například poznámky, zvýraznit text, přidávat různé obrazce atd. Skvěle se tak může hodit v případě, kdy si nepřejete, aby byl původní dokument pozměněn, ale chcete znát názor  i s poznámkami kolegy, profesora či přítele na vaši práci. Tyto nástroje nalezneme v horní části uživatelského rozhraní, kde jsou uspořádány logicky do skupin, které můžete v rámci horního panelu libovolně přemísťovat k obrazu svému. A jaké možnosti tedy máme? Například je možné na libovolné místo v rámci dokumentu umístit ikonku poznámky, která po najetí kurzoru zobrazí vámi napsaný text. Dále je možné vkládat jednoduše text, ať už v rámci prostých textových polí nebo se šipkou (na obrázku). Potěší i možnost zvýraznění původního textu formou barevného podkladu, přeškrtnutím nebo podtržením. 

<p>Možnosti úpravy dokumentu nejsou nijak rozsáhlé, ale postačí</p>

Možnosti úpravy dokumentu nejsou nijak rozsáhlé, ale postačí

Poznámky a jiné jednoduché úpravy jsou v PDF-XChange Viewer otázkou několika vteřin

Přidávat je také možné šipky, (lomené) čáry, obdélníky, mnohoúhelníky, ovály nebo třeba obláčky. V případě, že chcete jen něco načrtnout, nechybí zde funkce tužky (a samozřejmě i gumy). Pokud chcete, můžete si svůj dokument i orazítkovat jedním z předpřipravených barevných razítek. Užitečnější než malování obláčků, se jeví možnost přidání přílohy. Do dokumentu umístíte ikonku připínáčku, kterému určíte požadovanou přílohu, se kterou se má po klepnutí na něj pracovat. Zajímavá je také propracovaná funkce odkazů. S její pomocí připravíte „tlačítko“, kterému vyberete z nabídky akcí tu vaši požadovanou. Vybírat můžete z „Jít na stránku v tomto dokumentu“, „Jít na stránku v jiném dokumentu“, „Otevřít odkaz z internetu“ a „Otevřít soubor“. Spíše malé využití nalezne další skupina nástrojů, a sice nástroj pro měření vzdálenosti mezi dvěma body, obvodu objektu nebo plochy objektu. U všech vyjmenovaných nástrojů lze měnit jejich vlastnosti, od barvy a tloušťky, přes průhlednost až například po styl začátku a konce kreslené šipky nebo prolínání.

<p>Otevřený dokument se seznamem jeho příloh</p>

Otevřený dokument se seznamem jeho příloh

Přílohy je možné si nechat zobrazit přehledně i s informacemi o nich a s možností manipulace s nimi

Závěr

PDF-XChange Viewer je velmi silný nástroj pro čtení a jednoduchou úpravu PDF souborů.  Samozřejmě podporuje i další funkce, jako je například možnost zakódování celého dokumentu i s metadaty nebo požadavku na heslo pro otevření dokumentu, případně nastavení práv k manipulaci s dokumentem. Pokud si u obyčejného Adobe Readeru říkáte, že by mohl nabízet více funkcí a využili byste ty, které jsou v článku popsány, neváhajte a PDF-XChange Viewer vyzkoušejte.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty