Pokki je originálním počinem na poli softwaru. Sama o sobě neobsahuje tato aplikace všechny zmíněné funkce. Je pouze rozhraním, jehož pomocí můžete aplikace získat a nainstalovat. Dalo by se říci, že Pokki je systém, ve kterém můžete procházet všemi dostupnými aplikacemi, které jsou pro něj určeny, a který vám umožní je stáhnout a umístit na hlavní panel Windows.

Klíčem jsou tedy miniaplikace, které jsou pro Pokki dostupné. Jedná se o funkčně velmi jednoduché prográmky, které jsou však při práci velmi efektivní a navíc jsou výborně graficky zpracovány. Většinou jsou napsány pomocí HTML5, CSS3 a Javascriptu. Pracují tedy rychle, moderně a s elegancí. V současné době je jich k dispozici již více než 60 a další rychle přibývají. Pokud patříte mezi vývojáře, můžete rovněž vytvořit svoji aplikaci a zúčastnit se soutěže o tučnou odměnu pro ty nejlepší.

Pro všechny a zdarma

Aplikace Pokki je zcela bezplatná a i když je pouze v anglickém jazyce, ničemu to nevadí, protože hlavní roli zde hrají jednotlivé aplikace a ne rozhraní Pokki. To je velmi intuitivní.

Zobrazení nejlépe hodnocených aplikací

Zobrazení nejlépe hodnocených aplikací

Po instalaci aplikace se vám na hlavním panelu, hned vedle tlačítka pro vstup do nabídky start, objeví nová ikona bílého žaludu, který spolu s veverkou tvoří logo aplikace. Kliknutím na tuto ikonu se otevře okno programu. To v současné podobě obsahuje celkem 4 záložky. První z nich obsahuje nejlépe hodnocené aplikace, druhá nejnovější, třetí všechny a čtvrtá aplikace, které již máte nainstalovány na hlavním panelu. Každá z nich je reprezentována ikonou, názvem a sekcí, do které je zařazena. Podle názvu často poznáte již známou a používanou službu, nebo podle sekce lehce zjistíte, k čemu daná aplikace slouží.

Procházení všech dostupných aplikací

Procházení všech dostupných aplikací

Instalace aplikací

Zřejmě nejzajímavější sekcí pro uživatele budou všechny dostupné aplikace, mezi kterými můžete listovat a rychle vybrat ty, které byste rádi používali. U každé z nich je přímo tlačítko, kterým můžete aplikaci nainstalovat. Pokud tak učiníte, aplikace se nainstaluje a na hlavním panelu se vám objeví ikona, jejímž prostřednictvím můžete k aplikaci přistupovat. Na ikonu pak stačí kliknout a počkat, až se okno zobrazí.

Snadno dostupná pošta na Gmailu

Snadno dostupná pošta na Gmailu

V pravém horním rohu každého okna naleznete trochu zbytečné tlačítko pro minimalizaci (stačí kliknout jinam a okno také zmizí) a někdy i důležité tlačítko pro nastavení, kde můžete pro některé služby vyplnit například přihlašovací údaje.

A ptáte se, jaké zajímavé a užitečné programy můžete najít mezi těmi nejlepšími? Jsou to především jednodušší verze klasických webových aplikací. Jednou z nejlepších je miniaplikace poskytující přístup k Gmailu. V miniaplikaci můžete číst i posílat emaily a to bez toho, abyste museli spouštět webový prohlížeč. Podobně jsou na tom i aplikace umožňující přístup na Facebook a Twitter. Lehce budete moci pomocí těchto prográmků prohlížet aktuální příspěvky vašich přátel, psát zprávy nebo číst veškerá upozornění na aktivitu ostatních uživatelů. Velmi užitečná je i aplikace Grooveshark, která patří mezi oblíbené a bezplatné online přehrávače hudby.

Kontextová nabídka aplikace Grooveshark

Kontextová nabídka aplikace Grooveshark

Mezi aplikacemi najdete rovněž slovník umožňující rychlý překlad z mnoha jazyků, program pro tvorbu poznámek či předpověď počasí pro aktuální dny. Za zmínku stojí rovněž čtečka RSS kanálů. Hraví uživatelé mohou vyzkoušet také některou z přichystaných her.

Počasí na hlavním panelu

Počasí na hlavním panelu

Pokud se vám již některá nainstalovaná aplikace nebude líbit a bude vám překážet na hlavním panelu, můžete ji snadno odinstalovat buď přímo přes okno Pokki, nebo přes kontextovou nabídku pravého tlačítka myši.

RSS čtečka s ukázkou nových článků Magazínu Stahuj

RSS čtečka s ukázkou nových článků Magazínu Stahuj

Škála aplikací je veliká a je jen otázkou času, než překročí únosnou mez a program bude muset být vybaven seznamem sekcí, vyhledáváním a případně i filtry. Denně totiž přibývají nové aplikace, a pokud tempo nepovolí, má celá služba velkou šanci na úspěch.

Výborné aplikace s příslibem do budoucna

Rozhraní Pokki je velmi chytrým nápadem, který má jistě šanci se uchytit. Autoři projektu navíc vypsali velmi tučnou odměnu pro vývojáře, která je jistě dobrou motivací pro tvorbu kvalitních aplikací. Pokud vládnete programátorskému řemeslu, můžete se do projektu také zapojit se svým dílem a vyzkoušet si nejnovější technologie.

Pokud vás láká obsluha oblíbených služeb v trochu jiném kabátku, určitě doporučuji aplikaci vyzkoušet. Celý projekt je sice ještě poměrně v plenkách, ale už teď má uživatelům rozhodně co nabídnout. Věřím, že budete po vyzkoušení mile překvapeni tím, jak snadno lze aplikace ovládat.