Pokud vás zastihla nuda a chcete na chvíli jen tak zírat do počítače a relaxovat, pak pro vás máme řešení. Aplikaci, která vám dovolí stavět na vaší ploše hrady, katapulty, horské dráhy, prolézačky a pouštět mezi nimi balónky, autíčka nebo třeba Tyrannosaura Rexe. Ano, i takové programy najdete na stahuj.cz.

<p> </p>

Ukázka hraní se Souptoys.

Na co mít takový program?

Pokud přemýšlíte, na co by vám mohl být takový program, tak právě jen a jen na odreagování. Pokud ale máte například malé děti a chcete je zabavit nějakou kreativní činností na počítači, můžete jim spustit tuto aplikaci a nechat je, ať si hrají. Základní ovládání je velmi intuitivní a s programem si může hrát každý, kdo zvládá ovládat počítač myší.

Vaše děti se dokážou s touto herní aplikací zabavit klidně i na několik hodin a přiznejme si to, každý z nás se jednou za čas rád vrátí do raného mládí a vyzkouší si podobnou aplikaci. Můžete se s ní zabavit například v přestávce při práci nebo při učení.

 <p> </p>

Právě vystřelené kuličky z děla.

Ovládání

Po nainstalování a spuštění programu se před vámi objeví malý rámeček, který obsahuje všechny herní prvky, jenž vám aplikace dovolí použít. Tyto herní prvky jednoduše myší přetahujete na plochu a umísťujete je na požadovanou pozici. Samozřejmě, že pozice není finální a i dále můžete již odložené předměty dále přemísťovat. Prvky můžete také otáčet, ale to už vyžaduje trochu zručnosti, protože jej musíte uchopit za správný konec, aby se vám pomocí gravitace otočil.

Pokud nějaký herní prvek dále nepotřebujete, můžete jej opět přetáhnout zpět do rámečku, kam se zařadí na správné místo. Pokud chcete smazat všechny předměty, využijte první (tmavě modré) tlačítko na dolní liště rámečku.

Jestliže jste stále z ovládání trochu paf, máte v aplikaci připravený jednoduchý tutoriál, který vám může osvětlit dosud nezodpovězené otázky.

 <p> </p>

Hrací prvky.

Co máte k dispozici?

K hraní vám dává aplikace několik kategorií. Například první je sportovní a obsahuje různé míče, ale třeba i basketbalový koš. Další kategorie obsahují různé magnety, rampy, houpačky, medvídky, Tyrannosaura Rexe, nejrůznější další postavičky, ruské kolo, autíčka, nafukovací balónky nebo katapult a dělo. Všechno může spolupracovat se vším a tak, pokud jste trochu zruční, můžete posadit krávu na katapult a vypálit ji proti vámi postavenému hradu. Nebo umístit Rexe před dělo čumákem dovnitř a odpálit jej na připravené héliové balónky, kterých se hnedka chytí a odletí pryč z obrazovky. Fantazii se meze nekladou.

 <p> </p>

V aplikaci můžete kombinovat všechno se vším.

Když si chci jen hrát

Pokud nemáte náladu budovat nějaké obrovské hrady nebo prolézačky, protože vám vždycky stejně spadnou, můžete využít několika předpřipravených hracích polí. Na nich jsou již potřebné prvky rozloženy a většinou jsou umístěny tak, že jen stačí do něčeho správně šťouchnout a sledovat, jak někudy projíždí kulička a například sráží domino.

Tyto předpřipravené hrací pole můžete najít pod tlačítkem play (zelené, druhé tlačítko) na dolní liště. Tím otevřete nové okno, v němž jsou zobrazeny všechny soubory s připravenými scénami. Dále si můžete stahovat hrací pole ze stránek výrobce aplikace.

Pokud jste již různě zpřeházeli nahranou hrací plochu, nemusíte ji celou nahrávat znova, ale můžete využít tlačítko pro rychlé přetáčení (fialové, čtvrté).

Jestliže jste naopak sestavili vlastní povedenou hrací plochu a nechcete o ni jen tak přijít, můžete si ji uložit pomocí třetího (červeného) tlačítka a podělit se o ni s ostatními uživateli opět na stránkách výrobce.

 <p> </p>

Složitější hrací pole.

Problémy s velikostí

Pokud máte problémy s tím, že jsou herní prvky příliš malé nebo naopak příliš velké, neděste se. Člověk, který daný prvek přidával, měl zřejmě větší nebo menší rozlišení než vy a tak dimenzoval hračku na svou plochu.

Pokud chcete velikost upravit, můžete použít zlatou minci v sekci pirátů, která vám přidá na plochu stylový posuvník. Polohováním ovladače budete měnit velikost všech hracích prvků (kromě daného posuvníku). Když poté přidáte nový prvek, bude mít již nastavenou velikost.

 

Více destruktivní

Jestliže tíhnete k více destruktivním aplikacím, než je tato, můžete vyzkoušet Enfrustrator, který slouží k ničení vaší pracovní plochy. Ten byl velmi populární před několika lety, kdy si s ním hrál snad každý. V aplikaci můžete využívat nejrůznějších zbraní jako je razítko, barva, laserové dělo nebo třeba i mravenci, kteří se snaží vaši plochu sežrat.

 <p> </p>

Ukázka hry Enfrustrator.

Závěr

Jestliže stále váháte, zda aplikaci vyzkoušet, určitě se rozhodněte pro. Je to skvělý způsob odreagování a i starší uživatelé si přijdou na své, když se vrátí do svých mladších bezstarostných let.

A pokud máte malé děti, můžete jim ukázat, jak si s aplikací hrát a ony už se zabaví. Popřípadě si můžete hrát s nimi.

Program může zaujmout veselým zpracováním a širokými možnostmi interakce mezi objekty. Spousta hracích prvků navíc vydává opravdu humorné zvuky. K tomu všemu přidejte obstojnou simulaci reálného světa pomocí fyzikálních zákonů a dostanete Souptoys.