Kromě přechodu do spánku a zpět, se soustředí na maximální nejlepší využití SSD disků. Jejich masivní nástup je očekáván během nejbližších tří let. SSD disky mají úplně jiné charakteristiky než klasické pevné disky, hlavně ve výkonu.

Steven Sinofsky ve svém blogu na msdn uvedl, že jednotlivé týmy pracují na zlepšení prakticky všech částí, od nejvyšší vrstvy tvořené uživatelským rozhraním až po hloubkové součásti, jako je například připojení k síti.

 

Windows 7

 

Steven Sinofsky byl hlavou vývoje kancelářského balíku Microsoft Office od verzí 2000 do 2007. Sinofsky píše, že lidé, kteří mají představu, že by z Windows bylo možné jednoduše odebrat stávající funkce, aby se zmenšila délka zdrojového kódu, nebo začít s vývojem od nuly jsou naivní. Argumentuje tím, že si vybavuje scénu z filmu Amadeus, kde císař tvrdí, že ve Figarově svatbě je příliš mnoho not. Mozart mu na to ale odpovídá, že jich tam je tolik, kolik je potřeba. A když císař navrhuje některé noty ubrat, ptá se Mozart, které by to podle něj asi tak měly být.

Operační systém Windows 7 by měl být uveden na trh počátkem roku 2010. Jako první bude podporovat technologii dotykových displejů. Současně bude podobný Windows Vista, neboť cílem je dosáhnout co nejmenších problémů s kompatibilitou stávajících aplikací a hardwaru.