"Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého." (J. S. Mill) Tímto výstižným citátem bychom mohli začít. Když jste ještě před deseti lety chtěli pořídit fotografii, museli jste s sebou ve většině případů mít digitální nebo klasický analogový fotoaparát, který měl je jeden účel - pakliže jste jej vyndali, nejspíše jste chtěli fotit. Dnes je situace zcela jiná a zařízení s názvem smartphone integruje stále více funkcí. 

Nový patent Applu - kinorip již nepořídíte

Nový patent Applu - kinorip již nepořídíte

Když se na zastávce MHD rozhlédněte kolem sebe, možná napočítáte i několik desítek lidí, kteří si ze všech sil snaží krční páteř poškodit ještě před dosažením středního věku. Jestli jim jde o sdílení informací na sociálních sítích, dosažení rekordu v nějaké hře, anebo chtějí na sociální sítě umístit právě vaši fotografii s náležitým komentářem, už ale zjistíte jen těžko. Na tom se asi brzy nic nezmění, leč Apple chystá revoluci jinde.

Přídavný fotoaparát pro mobily značky Ericsson (CommuniCam MCA-10)

Přídavný fotoaparát pro mobily značky Ericsson (CommuniCam MCA-10)

Velkým problémem (hlavně pro autory a majitele licencí) je ovšem natáčení a focení kulturních akcí, výstav atp. Nový patent se obecně týká zařízení, které ve spolupráci s firmwarem dokáže zablokovat focení určitého prostoru. Princip je na bázi infračerveného záření, takže vysílač umístěný např. za filmovým plátnem informuje telefon, že zde "nic k vidění není". iPhone (či jiné zařízení) pak uživateli sdělí, že pakliže chce fotit, musí objektiv namířit jinam (např. na slečnu na vedlejším sedadle). Součástí patentu je i přenos informací, což může třeba v galerii umožnit zobrazení popisku k danému obrazu a zároveň odmítnout jeho vyfocení.

Zdroj: patentlyapple.com