Poté, co se před několika dny na internetu objevila pre-beta Microsoft Security Essentials, prolomil softwarový gigant konečně mlčení o bezplatném následovníkovi svého dosavadního Windows Live OneCare antivirového programu, který neměl požadované výsledky, a tak se Microsoft rozhodl přehodnotit přístup k tomuto segmentu počítačového trhu. O novém pojetí antiviru se mluvilo jako o Morro, nyní už ale padl definitivní název. První betaverze bude dostupná již 23. června, avšak pouze pro Spojené státy americké, Brazílii a Izrael. Opravdu masivní betatest je ale plánován na léto.

<p> </p>

Testování anglické verze pre-betaverze prokazuje již velmi pokročilou fázi vývoje. Podle řady zdrojů se jedná o stabilní a schopnou aplikaci. Pro využití anglického vydání na neanglických Windows je ale třeba podpora angličtiny. Přesný termín vypuštění hotového antiviru ale zatím Microsoft neprozradil. Pravděpodobně se tak ale stane koncem tohoto roku.

<p> </p>

Security Essentials bude antivirovým scanem, jenž má být dostupný pouze majitelům legální kopie Windows. Částečně by měl fungovat online a částečně lokálně. Před instalací nutných komponent dojde k verifikaci originality systému. Tím pádem je ale zpochybněno prohlášení Microsoftu, které znělo, že se pokusí o ochranu dosud nechráněných počítačů, které jsou ohrožením pro ostatní. Tyto počítače totiž často běží na nelegálně získaném operačním systémů a slouží jako nevědomí šiřitelé škodlivých kódů.

<p> </p>

Novinkou programu jsou takzvané "dynamické signatury". Pokud Security Essentials najde programy, které vykazují pochybné aktivity, pošle o tom informace na server Microsoftu. Pokud budou data shledána jako nakažená či škodlivá, dojde k vygenerování signatury, jež je zaslána zpět uživateli. Zda se ale díky této funkci dá Security Essentials označovat za zástupce takzvaného "cloud computing", o tom se odborníci zatím přou.

<p> </p>

Microsoft zdůrazňuje aspekt ochrany v reálném čase, tedy neustálé scanování a prevence. Program sice dokáže škodliviny i odstranit, v první řadě je ale jeho cílem je na počítač nevpustit. Security Essentials bude kompatibilní s Windows XP, Vista a Windows 7. Nebude v nich ale obsažen. Základní ochrannou roli bude i ve Windows 7 plnit Windows Defender. Ten bude v případě instalace Security Essentials deaktivován.

Zdroj: PCW