Při čisté instalaci staršího operačního systému nastává téměř vždy problém s časovou náročností i složitostí následného aktualizačního procesu. V systému kromě bezpečnostních záplat chybí i různé komponenty pro běh novějších programů (.NET Framework, DirectX ...) a uživatel tak ihned po instalaci narazí na potřebu postupného stahování Service Packů, poslední podporované verze Internet Exploreru apod. Např. u Windows XP je dnes základním "oříškem" i aktualizace samotného aktualizačního systému, který zpočátku odmítá fungovat.

nLite 1.4.9.3 (29. 8. 2013)

nLite 1.4.9.3 (29. 8. 2013)

nLite většinu zmíněných problémů jednoduše dokázal odstranit vytvořením upraveného instalačního ISO souboru, který již většinu aktualizací, Service Packů, programů, ovladačů nebo specifických uživatelských nastavení obsahoval. Šlo tedy o velmi efektivní cestu, která byla stále variabilnější než záloha celého systémového HDD. Zásadní problém byl však v tom, že autor přestal utilitu vyvíjet již v roce 2008 a posledním podporovaným OS je tak právě Win XP, spolu s Internet Explorerem 7. Sesterský produkt vLite je zase určen pouze pro Visty.

vLite pro Windows Vista

vLite pro Windows Vista

Téměř po pěti letech se však zdá, že program (autor) opět ožil a jen tento týden stihly vyjít zatím dvě drobné opravné verze. Sestavení 1.4.9.2 přineslo konečně podporu integrace Internet Exploreru 8 a některých novějších hotfixů pro Win XP, přičemž poslední 1.4.9.3 řeší další drobné problémy. Aktualizace utility pro Windows XP by v roce 2013 asi nebyla až tak zajímavou událostí, avšak tou je hlavně příspěvek autora na webu. Již nikoli v rámci let, ale měsíců, by se měl objevit nLite pro Windows 7, 8 a možná i 8.1. Pakliže tvůrce svému příslibu dostojí, mohla by to být velmi dobrá zpráva např. pro příznivce starších "Sedmiček". Daná utilita totiž dokáže starým instalačním médiím v podstatě opravdu vdechnout nové mládí.

Zdroj: nliteos.com