Letošní jablečná konference je za námi, a tak jsou známy i novinky pro následujících minimálně dvanáct měsíců. A Apple nezklamal - nový je iPhone, nový je iPad, nový je iOS a seznam novinek stejně ještě zcela nekončí. Zvláště fanoušci nakousnutého ovoce tedy mají neoficiální svátek, avšak Apple se zvláště s novým iPhonem tentokrát profiluje jinak. iPhone SE se totiž nedrží tradice a tentokrát není jedním z nejdražších přístrojů - čtyřpalcová supervýkonná novinka začíná na 12 990 Kč. Apple si chce tímto krokem dozajista vybudovat mnohem větší uživatelskou základnu.

 

Keynote Applu z 21. března 2016

 

"Retro" iPhone SE

Nejnovější iPhone SE vychází nikoli z posledního modelu, ale staršího iPhonu 5S, který se dosud stále prodával hlavně díky méně přerostlé čtyřpalcové úhlopříčce. A právě k těmto rozměrům se poslední výrobek vrací. Dále musíme zmínit, že jde o vůbec nejlevnější iPhone v historii, který se ovšem může zcela rovnat výkonům iPhonů 6S a 6S Plus, ba podle testu AnTuTu je na tom ještě o něco lépe.

iPhone SE

iPhone SE

Oproti čtyřpalcovému iPhonu 5S je procesor u SE rychlejší dvakrát a grafika dokonce třikrát. Rozlišení displeje je stejné jako u pětkové generace, ale výbava jako NFC či čtečka otisků odpovidá posledním verzím. Oproti šesté generaci však iPhone SE postrádá 3D Touch, což je technologie reagující na sílu stisku displeje.

Srovnání modelů

Srovnání modelů

Nový iPad

Změny proběhly i u iPadu - poslední verze má 9,7palcovou úhlopříčku a IPS displej s rozlišením 1536 x 2048 px. To vše je stejné. Rozdíl je však v jeho kvalitě - slibuje o 25 % větší jas a o 40 % méně odlesků a širší barevný gamut. Barevnou teplotu dokáže také přizpůsobit osvětlení v místnosti. Nejen pro milovníky hudby je dobrou zprávou přítomnost čtyř reproduktorů - tedy v každém rohu jeden. Vylepšen byl i fotoaparát (kamera), který odpovídá nejnovějším iPhonům.

iPad Pro

iPad Pro

Ceny a dostupnost

Apple zlevnil nejen iPhone, ale i hodinky Watch, které se navíc objeví s novými pásky z dalších materiálů. Vše by se mělo na trhu objevit do pár týdnů.

iPhone SE:

  • předprodej od 24. března, běžná dostupnost o týden déle,
  • 16GB verze - 12 990 Kč,
  • 64GB verze - 16 190 Kč.

iPad Pro:

  • předprodej od 24. března, běžná dostupnost 31. března,
  • ceny 18 790 Kč, 23 590 Kč, 28 390 Kč (varianty s LTE o 4000 dražší).

Apple Watch:

  • cena základního sportovního modelu klesne z 10 990 na 9 490 Kč.

Zdroj: apple.com