Jak známo, Evropská komise nemá ráda, když si nějaká mocná firma příliš vyskakuje a omezuje volnou hospodářskou soutěž svým monopolem. A také je známo, že se nebojí rozhodnout v neprospěch takto mocných obrů. Dokázala to již v případu Microsoft vs. alternativní internetové prohlížeče, které to v EU dotáhly až do základní nabídky ve Windows.

<p> </p>

Nyní se v hledáčku objevila společnost Apple. Evropská komise si totiž všimla velmi uzavřeného systému, který Apple pěstuje mezi iPodem, iPadem, iPhonem a platformou App Store. V současnosti Apple rozhoduje o tom, která z aplikací či který ze standardů se na jeho přístrojích může objevit. Mnohé programy nedostaly svolení, stejně tak Flash má na produkty Apple vstup zakázán.

Evropská komise by po posouzení a projednání mohla v budoucnu rozhodnout i tak, že Apple musí systém rozvolnit - pochopitelně pouze pro zákazníky z EU. Zatím je ale předčasné cokoliv předjímat. Snad stojí za to jen dodat, že na rozdíl od Microsoftu, který alternativní internetové prohlížeče přímo neomezoval, pouze nevyzvedával, Apple mnohým tvůrcům stojí doslova v cestě.

Zdroj: OSI