Momentálně panuje na internetu jakási neutralita. Datové balíčky jsou odbavovány, nezávisle na tom, od koho pocházejí, kam směřují a co v nich je, postupně. To by se mohlo brzy změnit.

Podle listu New York Times vyjednává společnost Google s americkým poskytovatelem internetového připojení jakousi přednost na internetu. Zjednodušeně řečeno jde o to, že by si Google zaplatil za prioritu. Jeho datové balíčky by pak byly odbavovány přednostně.

<p> </p>

Na tom by vlastně nebylo nic tak špatného, jenže co si počnou ostatní společnosti podnikající na internetu? Těm by se snadno mohlo stát, že jejich data nebudou dostatečně rychlá a v případě, že prioritu bude mít příliš velké množství dat, může dojít i k tomu, že ta neprioritní jen tak neprojdou.

Paradoxně je to právě Google, který se v minulých letech spolu s dalšími firmami, jako Yahoo, Ebay či Microsoft, pokoušel legislativně zakořenit datovou neutralitu na internetu. To se dosud nepovedlo.

Nedávno Eric Schmidt, šéf Google, prohlásil, že jeho společnost je stále pro datovou neutralitu, akorát s určitými výjimkami. Například videa by měla mít jinou prioritu než třeba e-maily.

Zdroj: PCGH