V dřívějších dobách představovalo Nero absolutní jedničku na trhu s vypalovacím software, uživatelé na něj nedali dopustit a klidně si za kvalitu zaplatili. Není to ale tak dávno, kdy nadšení začalo opadat. Postarali se o to sami tvůrci programu, který byl sice nadále kvalitní, ale začal obsahovat neuvěřitelné množství zbytečností a funkcí, díky kterým program nakynul do obřích rozměrů (ve srovnání s velikostí konkurenčních programů). Tyto funkce byly sice povětšinou kvalitní, ale uživatelé byli zvyklí na své zaběhnuté programy. Na co by jim tedy byl multimediální přehrávač v Neru, když spokojeně používají například KMPlayer, JetAudio nebo jiný. Stále více se tedy prosazují jednodušší freeware programy, jako je například CDBurnerXP.

Instalace a spuštění

Po stažení souboru o velikosti 4MB se můžete směle pustit do instalace, která probíhá úměrně k velikosti souboru, tedy velmi rychle. Jediný zásah uživatele může nastat (kromě změny cesty instalace) ve výběru typu instalace, který ale znamená pouze to, zda si přejete mít v programu podporu všech nabízených jazykových verzí nebo jen vybrané.

<p>Výběr podporovaných jazyků CDBurnerXP</p>

Součástí instalace je i výběr z mnoha podporovaných jazyků

Po instalaci vám nic nebrání spustit CDBurnerXP. Přivítá vás jednoduché, strohé uživatelské rozhraní, které nezaujme hezkými křivkami jako již tolikrát zmíněné nové Nero nebo barevností jako Ashampoo Burning Studio, ale na druhou stranu "nabíhá" velmi rychle ve srovnání například s vypalovacím programem od Ashampoo. Toto rozhraní navíc slouží jen jako jakýsi rozcestník k funkcím programu. I když je uživatelské například rozhraní zmíněných konkurentů velmi dobře navržené, zdejší se jeví jako nejvíce přívětivé pro méně zkušené uživatele. Není nutné se orientovat v panelovém rozložení, vše je na očích přímo uprostřed.

<p>Výhodou pro méně zkušené uživatele je velmi jednoduché uživatelské rozhraní.</p>

Díky velmi jednoduchému uživatelskému rozhraní se zde ihned zorientujete

Co to umí?

Jednoduše lze říci, že je CDBurnerXP určen k vypalování, které ale zvládá velmi dobře a nezatěžuje počítač zbytečnostmi navíc. Základem je, jak je u vypalovacích programů zvykem, možnost vypálení Datového disku. Po vybrání této možnosti přichází poměrně velká změna v rozhraní, namísto jednoduchého přichází na řadu složitější, kde už naleznete širší možnosti. Základem je zde vzhled souborového manažeru, kde si v horní části vybíráte požadované složky a soubory a jednoduchým drag&drop stylem je přetahujete do dolní části obrazovky, kde si vytváříte obsah svého budoucího disku. Stejného efektu lze dosáhnout i použitím tlačítek, ale přetahování je samozřejmě o něco rychlejší.

<p>Uživatelské rozhraní je zde již mnohem komplexnější, ale není problém se rychle zorientovat.</p>

V horní části obrazovky klasický souborový prohlížeč, ve spodní části vytvářený disk i s jeho zaplněním

Jako hezký doplněk působí možnost Zobrazení informací o vypalovačce, který dokáže zobrazit poměrně zajímavé informace a podrobnosti o vaší mechanice. Dalším "informátorem" je možnost Zobrazení informací o mediu, který zjistí detailní informace o nosiči vloženém v mechanice. Položka Volby neskrývá mnoho nastavení, nejzajímavější je asi možnost zvolit výchozí jmenovku disku i s použitím proměnných pro datum, čas nebo uživatele. Tyto funkce nejsou nic moc objevného, ale jejich zahrnutí není samozřejmostí a zde fungují opravdu dobře. Stejně tak jako možnost velmi jednoduchého a základního vytvoření obalu disku.

Další možností je vypalování Audio CD, kde nečekejte nic zásadního oproti jiným vypalovacím programům. V úvodní obrazovce programu je tato funkce popsána jako možnost vytvoření klasického Audio CD s mezerami nebo bez mezer mezi jednotlivými stopami. Přítomen je i velmi jednoduchý náhledový přehrávač.

<p>Právě probíhá proces vypalování</p>

Proces vypalování - klasika, na kterou jsme zvyklí

V nabídce je i známá možnost vypalování ISO obrazů na disku. Klasika, obsažená snad ve všech vypalovacích programech. ISO obrazy můžete s pomocí CDBurnerXP i vytvářet a následně vypalovat. Nepřekvapí ani možnost smazání přepisovatelného disku nebo kopírování disku, které je zde rozdělené na kopírování Audio CD nebo datového CD.

Závěr

CDBurnerXP je velice kvalitní vypalovací freeware program. Oproti konkurenci nenabízí žádné převratné funkce a poměrně strohý vzhled. To je ale zároveň jeho výhodou, protože nic nezpomaluje jeho činnost a program se tak může plně soustředit na to, k čemu byl vytvořen, tedy k obyčejnému vypalování. A umí to velmi dobře.