DAEMON Tools při připojování obrazu disku vypočte jeho unikátní otisk a společně s IP a dalšími údaji jej uloží do databáze služby MountSpace, takže kdokoliv s přístupem k databázi MountSpace tak získává informace o tom, který počítač v síti připojil který image soubor. Samozřejmě situace není díky nedostatku IPv4 adres zas tak horká, v databázi se totiž uloží IP adresa vašeho poskytovatele internetu (pokud nemáte veřejnou IP adresu). Nicméně odesílaná zpráva mimo samotné IP obsahuje ještě další údaje. Konkrétní odeslané a přijaté údaje z nedávné doby si můžete prohlédnout ve složce %AppData%\DAEMON Tools Lite\ImageInfoCache.

Instalace DAEMON Tools Lite
Instalace DAEMON Tools Lite

Propojení lze vypnout už při instalaci, nicméně podle pozorování Rafaela Rivery se tím problém zcela neodstraní. Nebezpečnost tohoto problému spočívá ve třech věcech:

  1. Podmínky používání DAEMON Tools Lite zmiňují ochranu osobních údajů pouze dvakrát a to v irelevantním kontextu.
  2. Funkce zrušení propojení s MountSpace zcela nezruší propojení s MountSpace.
  3. Samotná služba MountSpace prozatím neobsahuje informaci o tom, jestli a jak bude chránit citlivá data shromážděná v databázi.

Služba MountSpace sice obsahuje možnost uložená data zpětně označit příznakem pro smazání, nicméně jako uživatel nijak neovlivníte, zda budou data z MountSpace skutečně smazána. Pokud chcete preventivně chránit své soukromí, pak stačí zakázat DAEMON Tools komunikaci v síti internet, nebo si můžete vybrat jiný z řady programů nabízející podobné funkce jako DAEMON Tools. Některé z nich naleznete pod tímto článkem.

Zdroj: Within Windows