Everest je produktem firmy Lavalys. Je znám jako vedoucí aplikace v oboru diagnostiky a testování počítačů. Lavalys navíc drží krok s vývojem a rychle aktualizuje a přizpůsobuje svůj produkt, tudíž poslední verze zná veškerý nový hardware a dokáže jej jednoznačně rozpoznat a získat důležité informace.

Program slouží pro získání statických, neměnných informací, ale také pro získání dynamických, různě se měnících údajů. Dále také umožňuje testovat jak systém, tak také jednotlivé hardwarové části vašeho počítače.

Aplikace Everest se tedy nesoustřeďuje pouze na hardware, ale můžete pomocí něj zjistit i nejrůznější informace především o vašem operačním systému, pak také o nainstalovaných programech anebo o běžících procesech.

Jeho důležitou předností je světová rozšířenost a lokalizace do nejrůznějších jazyků, mezi kterými nechybí ani čeština (obrovská výhoda).

 <p> </p>

Vzhled programu Everest Ultimate Edition.

Jednotlivé části a funkce

Aplikace je rozdělena do několika základních částí, kdy každá z nich je rozdělena na několik dalších bloků s podobnými funkcemi či informacemi o zařízení podobného typu. Pojďme se na tyto jednotlivé části podívat. Pod každou sekcí bude uveden obrázek s jejím obsahem.

 

Počítač

První sekce Everestu, která obsahuje základní všeobecné informace, jako jsou názvy a výrobci jednotlivých hardwarových částí vašeho počítače. Můžete zde zjistit takt procesoru nebo jeho aktuální napájecí napětí. Dále také teploty jader procesoru nebo pevných disků. K tomu všemu ještě některé důležité informace z dalších sekcí.

 <p> </p>

Základní deska

Tato sekce zahrnuje základní desku, procesor, paměti, BIOS a několik dalších. U základní desky se dozvíte například šířku sběrnice, u procesoru jeho aktuální vytížení, instrukční sady, které podporuje, jeho přesné označení a další. U paměti se dozvíte její velikost, jak je obsazená a volná, dále také o virtuální paměti a stránkovacím prostoru. Více se o ní můžete dovědět pomocí testů, které jsou popsány níže v článku.

 <p> </p>

Operační systém

Zde se dozvíte přesnou verzi vašeho operačního systému, jeho kódové označení, verzi komponent, jako je DirectX, OpenGL, Internet Explorer a další. Dále také něco o době provozu vašeho PC s tímto operačním systémem od jeho nainstalování nebo od posledního restartu. Sekce zahrnuje také seznam běžících procesů, systémových ovladačů nebo služeb.

 <p> </p>

Server

V této části najdete informace o sdílení, uživatelích a jejich skupinách. Pomocí odkazů se můžete rychle dostat do nastavení jednotlivých uživatelských účtů.

 <p> </p>

Zobrazení

Tato sekce se zabývá grafickým výstupem vašeho počítače a to přesně grafickou kartou, displayem, pracovní plochou a komponentou OpenGL. Můžete zde tedy najít podrobný popis grafického procesoru vašeho počítače nebo informace o monitoru. U pracovní plochy je uvedeno například rozlišení, barevná hloubka, úhlopříčka nebo dokonce tapeta na pozadí.

 <p> </p>

Multimédia

Zde se dozvíte vše o zvuku a zvukových zařízeních, které ve vašem PC máte. Dále zde můžete najít například seznam nainstalovaných video kodeků.

 <p> </p>

Nosiče dat

Sekce pro pevné disky a další úložná zařízení, jako jsou flash paměti nebo paměťové karty, jenž máte k počítači připojeny. Můžete zde najít informace o rozdělení jednotlivých fyzických disků na logické jednotky a jejich uspořádání na disku anebo S.M.A.R.T. informace, o kterých jsme vám psali nedávno v článku o pevných discích.

 <p> </p>

Síť

Sekce jak pro hardwarovou, tak softwarovou část. Najdete zde údaje o síťových kartách (MAC adresy), rychlosti vašeho připojení, aktuálním toku dat ven z PC a do něj. Dále informace o Internet Exploreru, jako jsou cookies nebo historie prohlížení.

 <p> </p>

DirectX

Poněkud matoucí sekce, která by se spíše hodila zařadit do Zobrazení, podává informace o všem, co se DirectX týká. Pokud například hrajete hry, mohli by vás zajímat údaje o verzi Vertex a Pixel shaderu nebo zda máte podporu anisotropního filtrování. Informací je v této sekci ale mnohem více.

 <p> </p>

Hardware

Tato část se týká fyzických zařízení, jako jsou USB, zařízení přes ně připojená, myši, klávesnice a tiskárny.

 <p> </p>

Software

Sekce informující o nainstalovaných programech, programech po spuštění, licencích k programům, které v systému máte. Také podává seznam miniaplikací v postranním panelu operačního systému Windows a informuje o jejich verzích, popisu nebo výrobci.

 <p> </p>

Bezpečnost

Jednoduché informace o nainstalovaných antivirových programech, firewallech, anti-spywaru nebo Windows Updatu a jednotlivých nainstalovaných aktualizacích.

 <p> </p>

Konfigurace

Sekce pro informace o odpadkovém koši, systémových souborech a složkách nebo ovládacích panelech.

 <p> </p>

Databáze

Informace o databázových aplikacích ve vašem počítači.

 <p> </p>

Benchmark

Zde si můžete otestovat výkon vašeho počítače. Najdete zde testování pamětí, procesoru a FPU (Floating Point Units - jednotky pro počítání s desetinnými čísly). U testů se můžete podívat také na výsledky některých již předdefinovaných sestav a tím pádem porovnat výkonnost svého počítače s těmito, popřípadě vygenerovat zprávu (níže) a porovnat výkon s přáteli.

 <p> </p>

Další testy

V horním menu můžete najít více testů, které prověří další části vašeho počítače. Prvním z nich je test pevného disku, u kterého si ovšem musíte dávat pozor na jednotlivé druhy testu, protože některé zapisovací testy mohou dokonce smazat data uložená na disku.

<p> </p>

Vzhled testu pevného disku.

Druhým je jednoduchý test paměti a cache pamětí ve vašem počítači, kde si můžete všimnout opravdu propastných rozdílů v rychlostech u jednotlivých zařízení. Bohužel je test silně omezen trial verzí.

<p> </p>

Test pamětí. Lze si všimnout omezenosti v Trial verzi.

Třetím testem je test monitoru. Vyberete si z nabídky různé součásti testu a poté jej spustíte.

<p> </p> <p> </p>

Vlevo ukázka z průběhu testu. Vpravo pak možnosti nastavení testu monitoru.

Čtvrtý test se týká stability systému. Zde si můžete zvolit z testu CPU, FPU, cache pamětí, systémových pamětí a pevného disku.

 <p> </p>

Průběh testu stability systému.

Zprávy a senzory

Everest umožňuje také sestavit zprávu z naměřených dat a získaných informací, což umožňuje přenášet tyto data z jednoho počítače na jiný, což vám umožní například porovnat výkonnost počítače s vašimi přáteli.

Co se senzorů týká, tak si můžete v oznamovací oblasti lišty start nastavit zobrazování některých důležitých informací v malých rámečcích. Mezi tyto informace patří například takt, teploty a vytížení CPU nebo napájecí napětí jádra CPU.

 

Novinky

Everest se neustále zdokonaluje a podporuje novější a novější technologie. Mezi poslední patří například plná podpora klávesnice Logitech G19, o které jsme psali v článku High-end klávesnice Logitech G19, také podpora Windows 7 nebo nejnovějších procesorů, u kterých umožňuje samozřejmě i provádět testy a porovnávat jejich naměřený výkon. Také dokáže získat informace o OpenGL 3.1, OpenAl nebo nVidia Cuda.

Nově můžete v programu také nalézt upozorňování na přehřátí, kolísání napětí nebo selhání chlazení. Styl upozorňování si můžete zvolit sami a to od vyskakovacích oken, přes e-mail, až po vypnutí systému.

 <p> </p>

V levém menu jdou vidět hojné možnosti nastavení. Vpravo pak nastavení pro upozorňování.

Nedostatky

Několikrát se mi stalo, že se Everest poněkud rozjel a opravdu silně vytěžoval procesor. Do toho také používá nízko-úrovňové testy pro detekci hardwaru, což může na starších počítačích způsobit i zamrznutí systému (ojedinělé případy). Posledním nedostatkem je zřejmě nutnost zaplatit si za některé další části aplikace, bez kterých se ale dá obejít.


Závěr

Pokud budete chtít používat trial verzi, pak se nedostanete k různým informacím. Prvním balíčkem údajů, které nezjistíte, jsou sériová čísla jednotlivých hardwarových částí vašeho počítače. Druhou nedostupnou skupinu tvoří údaje při testování. Nezískáte tak například údaje o L2 cache. Třetí skupinu tvoří různá data, která nemají zřejmě nic společného, ale firmě Lavalys se zdála natolik důležitá, že si za ně musíte zaplatit.

Na druhou stranu je program opravdu komplexní a podává nejrůznější informace, které jinak těžko zjistíte. K tomu je program lokalizován do češtiny, takže jej mohou používat všichni.

Pokud tedy potřebujete zjistit něco o svém PC, určitě vyzkoušejte Everest, který je jedničkou ve svém oboru.