LibreOffice je v současné době asi nejmocnější kancelářský balík ze světa svobodného open source softwaru. Před časem se odštěpil jako fork ze skomírajícího OpenOffice.org, kterému se pod křídly tehdy nového majitele v podobě Oraclu příliš nedařilo. V současnosti již však ani "mateřský" OpenOffice snad není zcela "ztracen", ale naopak se pracuje na další verzi, a to především díky novému správci projektu - nadaci Apache. Tento fakt však nic nemění na tom, že LibreOffice má v současné době stále jistý technologický náskok.

Nová propagační stránka LibreOffice

Nová propagační stránka LibreOffice

Svědčí o tom i aktuální vydání čtvrté major verze, která, ač na první pohled vypadá po designové stránce v podstatě stejně jako předešlý LibreOffice 3.6, přináší množství znatelných novinek. Nějaká ta řádka kódu snad byla změněna ve všech částech většiny obsažených aplikací a změny k lepšímu tak doznal např. nejeden dialog.

Ilustrační obrázek

Ilustrační obrázek

Aplikace Writer získala vylepšenou podporu některých formátů (zvláště pak konkurenčního MS Office) a jako jednu z mnoha a mnoha funkcí lze zmínit i živé náhledy v použitých stylů při rozbalení stejnojmenné nabídky. Díky řadě novinek je LibreOffice opět o něco vhodnějším řešením i pro firemní prostředí, což potvrzuje např. integrace podpory standardu CMIS (Content management interoperability services). Detailnější rozbor nových funkcí je pak k dispozici např. zde.

Zdroj: libreoffice.org