Aktuální verze Firefoxu vychází netypicky přímo v první "setinové" aktualizaci. Mozillu vedl k tomuto číslování fakt, že Firefox 14 pro operační systém Android vyšel již před několika týdny a v současné době byl na Google Play uvolněn jeho první update. Pro lepší přehlednost tak vývojáři zvolili jako nejlepší variantu, že nový Firefox pro desktopové systémy vyjde rovnou s tímto označením. Od Firefoxu 15 by pak již měly nové verze pro smartphony a PC vycházet jednotně. Co se týče novinek dalšího "rutinnýho" vydání, nějaké se přece jen najdou.

Mozilla Firefox 14.0.1

Mozilla Firefox 14.0.1

Namátkou bylo třeba vylepšeno našeptávání v adresním řádku po vzoru jiných prohlížečů, jako je např. Google Chrome. Při zadávání webové adresy se nyní nabízí nejpravděpodobnější možnosti a v mnoha případech tak uživatel nemusí adresu sám dokončovat. Další zlepšení se týká zásuvných modulů, u kterých je možné provést jejich zakázání či povolení klepnutím na jedno jediné tlačítko, a to většinou bez nutnosti restratování prohlížeče. To se může hodit např. má-li uživatel Flash běžně deaktivován, ale chce si na konkrétní stránce třeba přehrát určité video.

Trochu skrytou, ale do budoucna jistě v mnoha případech velmi užitečnou vlastností, je defaultní vyhledávání na Google skrze zabezpečený protokol "https". V příští verzi se již konečně můžeme těšit na nového správce stahování, který je v nedoladěném stavu přítomný i v aktuálním Firefoxu 14, avšak je nutné jej případně aktivovat skrze stránku "about:config".

Zdroj: mozilla.org