Od vypuštění Firefoxu 3.5 uplynulo už několik dní, a tak je vhodné podívat se na to, jak si vede v nominálních číslech stažení. To je možné díky službě poskytované Mozillou, jež měří stahování z oficiálních zdrojů v reálném čase. Skutečných downloadů ze zdrojů neoficiálních je pochopitelně ještě více. Toto však může sloužit jako vhodný vzorek. V době psaní tohoto článku bylo napočítáno zhruba 15.500.000 stažení, přičemž největší podíl na tom měly Spojené státy americké se zhruba 3.400.000 staženími.

<p> </p>

Na druhém místě je nejlidnatější evropský stát - Německo, které mělo cca 1.800.000. Poté už je poměrně velká mezera a na třetím místě následuje Japonsko s 800.000 staženími. V první desítce jsou ponejvíce evropské země - Velká Británie, Francie, Itálie, Španělsko, Rusko a Polsko. To koresponduje s již dříve proklamovanou oblibou Firefoxu na starém kontinentu. Firefox 3.0 je zde nejpopulárnějším prohlížečem a dá se předpokládat, že ho Firefox 3.5 za nějakou dobu předstihne. Čína je až dvanáctá s 350.000 downloady. Zhruba stejné množství má i třináctá Indie. Česká republika se pohybovala na chvostu třetí desítky, kde se zhruba 110.000 staženími zápasí se zeměmi, jako je Ukrajina či Rumunsko.

Zdá se, že Mozilla Firefox 3.5 výrazně přispěje k boji s Internet Explorerem 8. Třetí verze ho už vyhrála v Evropě a pomalu, ale jistě se na něj dotahuje i v Severní Americe. To jsou stále dva nejdůležitější trhy. Podle expertů by Firefox 3, respektive 3.5 mohl již v srpnu být v Evropě i USA nejpoužívanějším browserem. Celkově ale stále nějakou dobu povede Internet Explorer, který těží z toho, že spousta lidí používá jeho starší verze, zatímco u alternativních prohlížečů většinou dominuje jediná.

Zdroj: Mozilla