Mozilla tentokrát stačila vydat Firefox 53 přesně dle plánu a s aktuálním vydáním přicházejí na řadu i organizační novinky. Především se zkracuje vývojový cyklus, což znamená, že nejnovější funkce dorazí k běžným uživatelům cca o 6 až 8 týdnů dříve. Mozilla totiž dosud měla několik vývojových stádií, jejichž cílem bylo vyladit nové funkce k dokonalosti. Šlo o analogii beta a RC verzí, ale jednotlivé kanály měly názvy Nightly > Aurora > Beta > Release.

Mozilla Firefox 53 - tmavý kompaktní motiv

Mozilla Firefox 53 - tmavý kompaktní motiv

Protože se prý Firefox daří odlaďovat mnohem rychleji, z cyklu úplně vypadne kanál Aurora, což však znamená i konec speciální varianty Firefoxu Developer Edition pro vývojáře. Jeho funkce přešly do běžného stabilního vydání (např. JSON čtečka) a jsou to i dvě nová témata vzhledu. Jedná se o světlý a tmavý kompaktní motiv, který měl FF Developer Edition jako výchozí.

Mozilla Firefox 53 - světlý kompaktní motiv

Mozilla Firefox 53 - světlý kompaktní motiv

Dále byla vylepšena podpora GPU - výrazně se zvýšila stabilita. Uživatelé nyní mohou Firefox 53 stahovat oficiálně v 32 i 64-bitové verzi. V režimu pro čtení článku se zobrazuje odhadovaný čas, který bude čtenář na daný text potřebovat. Užitečným tweakem je také fakt, že zvuky a videa se na nově načteném webu přehrají až po kliknutí na panel (např. při otevření odkazu prostředním tlačítkem). Pro uživatele XP a Visty máme nakonec dobrou zprávu. Cca do poloviny roku 2018 lze ještě využívat Firefox 52 ESR s bezpečnostními aktualizacemi.

Zdroj: mozilla.org