Google vypustil do světa další verzi open source prohlížeče Chrome, která se již nenápadně šíří po celém světě skrze skryté aktualizace. Jestli se upgrade vyplatí, nemá v případě dnešních webových prohlížečů vůbec důvod zmiňovat - i když totiž Chrome 34 nepřináší mnoho novinek, obsahuje třicet jedna opravených bezpečnostních chyb. Řadu z nich opět objevili externí vývojáři, kteří si tak v součtu přišli na slušných 29 500 dolarů (cca 590 000,- Kč). Za celosvětovou bezpečnost internetu a dobrou pověst prohlížeče od Googlu to však jistě více než stojí. Většina externími subjekty nalezených chyb přitom představovala potenciálně vysoké riziko. Protože však nejde jen o opravné sestavení, ale de iure o novou verzi, přeci jen si pro uživatele Google připravil i několik nových funkcí.

Google Chrome 34.0.1847.116 na Windows 8.1

Google Chrome 34.0.1847.116 na Windows 8.1

Možná až na jednu výjimku však tentokrát není většina uvedených změn tak zajímavá pro samotné uživatele, jako spíše pro vývojáře webů a rozšíření. V konečném důsledku však může z daných funkcionalit těžit každý. Seznam vylepšení je následující:

  • nový vzhled v prostředí Windows 8.1 "Metro" - Google se již nějakou dobu snaží  pod Windows graficky "simulovat" Chrome OS,
  • možnost importu "kontrolovaných uživatelů", na nový počítač (instalaci Chrome),
  • vkládání responsivních obrázků na weby (skrze atribut "srcset") - dle velikosti displeje se stáhnou různé bitmapové obrázky,
  • řada nových API pro aplikace a rozšíření,
  • řada změn "pod kapotou", vylepšujících výkonnost a stabilitu.

Vývojová verze Chrome pro GNU/Linux s frameworkem Aura

Vývojová verze Chrome pro GNU/Linux s frameworkem Aura

Jak je patrné, uživatele s dotykovou obrazovkou a Windows 8.1 snad může potěšit jen upravené GUI metroidního rozhraní. Nutno říci, že Google Chrome stále zůstává jedním z technologicky nejpokročilejších prohlížečů a verze 35 by měla přinést kupříkladu velkou změnu i pro linuxové systémy - vlastní výkonnější framework Aura, který nahradí v současnosti používané GTK+.

Zdroj: blogspot.com