Snad každý zná herní legendy z provenience Microsoftu, které po dlouhou dobu tvořily defaultní součást čistých instalací Windows. V první řadě jde asi o oblíběné Miny (Minesweeper), ale neméně hrané byly i karetní dílka, a to i v prostředí českých kanceláří. Všechny zmíněné aplikace spatřily poprvé světlo světa počátkem devadesátých let.

Solitaire Collection PreviewSolitaire Collection Preview

Solitaire Collection ve Windows 10

Konkrétně Solitaire se pak objevil v roce 1990 spolu s 16bitovými Windows 3.1, která ještě běžela "jen" jako nadstavba MS-DOSu. Hru údajně vytvořila o rok dříve stážistka v Redmondu a smyslem bylo především zábavnou formou přispět k pochopení práce v grafickém uživatelském rozhraní a naučit majitele nového systému používat myš.

Solitaire z Windows 3.11Kolekce her ve Windows 3.11

Solitaire a bohatá nabídka her ve Windows 3.11 (rok 1992)

Hra nejspíše předčila očekávání a od roku 1990 se tak držela v podobě průběžně vylepšovaných verzí mezi "základními stavebními kameny" Windows. Změnu učinily až Osmičky, z nichž dokonce zmizely i, přiznejme si, o něco více hrané Miny. Hry bylo (a je) nutné do systému doplnit jako rozšiřující funkci. K Windows 10 je však třeba přilákat co nejvíce uživatelů, a tak se osvědčená aplikace objeví znovu - tentokrát přímo v podobě moderní Windows App. Lze tak navíc čekat, že si ji zahrajeme na všech zařízeních nové platformy.

Zdroj: windows.com