Něco z historie

Na začátku existoval pouze projekt Audioscrobbler, vyvinutý Richardem Jonesem během jeho studia na Southamptonské univerzitě v Británii. Samotné Last.fm bylo založeno v roce 2002 a vyhrálo dokonce prestižní evropskou soutěž profesionálů do 30ti let - Europrix 2002. O rok později byl projekt Last.fm nominován v mezinárodní soutěži kyber umění Prix Ars Electronica 2003. Zhruba v té době spolu začaly týmy Last.fm a Audioscrobbler úzce spolupracovat ve stejné kanceláři v Londýně. V srpnu 2005 se spojil starý Audioscrobbler.com s novým webem Last.fm a v současnosti funguje Audioscrobbler.net jako vývojářská stránka.

 

 

Funkce účtu

Na webu můžete poslouchat ukázky hudby, prohlížet videa, profily hudebních skupin, žebříčky nebo přehled hudebních událostí. K tomu není potřeba se registrovat. Dále si každý uživatel může bezplatně založit profil na adrese www.last.fm a stáhnout si software, díky němuž je možné sledovat přehrávanou hudbu. Do tohoto programu je nutno nainstalovat plugin používaného přehrávače. Můžete také zvolit přehrávání internetového rádia podle žánru. Ve vašem profilu je k dispozici řada záložek:

 

Profile

Jedná se o hlavní stránku profilu, jsou zde útržkovitě zobrazeny informace o vašem hudebním přehledu. Najdete zde poslední přehrávané písně, nejposlouchanější skupiny za týden, 3 měsíce, 6 měsíců, 12 měsíců a nebo celkový přehled. Dále jsou zde zobrazeny vaše nejposlouchanější písně, číslo u nich představuje vždy počet přehrání. Ve flashovém přehrávači je možno poslouchat ukázky vašich nejoblíbenějších písní.

Library

V této knihovně si můžete prohlédnout jednotlivé profily hudebních skupin, které nejvíce posloucháte. Je zde i možnost označovat oblíbené písně jako "Loved tracks" . U placeného účtu se právě z těchto písní stane samostatná rádiová stanice. Můžete si dokonce sestavovat vlastní playlisty. Na poslední kartě má každý registrovaný uživatel přehled o tom, které kapele, albu nebo písni přiřadil tagy.

Charts

Zde je k dispozici kompletní přehled vašich nejposlouchanějších umělců, alb nebo písní.

Events

Jedná se o jakýsi kalendář akcí. Jsou zde zapsané veškeré koncerty a hudební festivaly po celém světě, stačí si jen označit, že se ho zúčastníte nebo jste se v minulosti zúčastnili. U každé akce je seznam ostatních účastníků.

Friends

Jako na mnoha dalších sociálních webech i zde funguje systém přátel, musí vám však povolit autorizaci.

Neighbours

Tento seznam představuje skupinu 50ti lidí z celého světa, s nimiž máte nejpodobnější hudební vkus.

Groups

Každý uživatel může buď založit jakoukoli zájmovou tematickou skupinu, nebo se k nějaké stávající připojit, k dispozici je diskuse.

Journal

Poslední záložka představuje jakýsi deník, do něhož si můžete zaznamenávat jakékoli hudební události, zajímavosti o skupině, písni, albu, videu nebo labelu. Tento deník je přístupný i ostatním uživatelům.

Last.fm nabízí i možnost placeného profilu, za 2,50 € na měsíc získáte několik výhod. Nejste obtěžováni reklamou, máte možnost vidět návštěvníky vašeho profilu, nové možnosti rádia, můžete zkusit beta testování nových služeb a jiné.

Ostatní profily

V případě, že uživatel začne poslouchat hudbu, která není v databázi, automaticky se vytvoří profil této skupiny nebo umělce. Ten pak ostatní uživatelé mohou doplnit o různé informace. Do obrovské databáze se zapisují veškeré písně a umělci a sestavují se podle toho doporučení. Každá hudební skupina má svůj profil, v němž si najdete spousty informací editovaných ostatními uživateli. Seřazeny jsou do několika kategorií:

Overview

Naleznete zde základní informace o umělci či skupině, nachází se zde i flashový přehrávač ukázek písní, některé jsou dostupné celé. Mimo jiné se zde dozvíte i počet uživatelů, kteří skupinu poslouchají, a celkový počet přehrání písní.

Biography

Biografie bývá v celku rozsáhlá, obsahuje informace o místě a roku založení, změnách v sestavě apod.

Images & Videos

Do těchto dvou kategorií mohou všichni fanoušci přidávat obrázky a videa svých oblíbených autorů.

Albums

Zde je kompletní přehled vydaných alb a singlů, dají se seřadit podle oblíbenosti nebo podle data vydání. U každého alba je možnost stažení ze serveru 7digital.com nebo Amazon.com.

Tracks

V této kategorii je přehled nejhranějších písní autora, opět seřazený podle počtu přehrání.

Events

Záložka nabízí přehled o nejbližších koncertech kapely.

Charts

K dispozici je přehled o nejoblíbenějších albech nebo písních za posledních 7 dní nebo 6 měsíců.

Similar artists

Určitě máte nějakého oblíbeného umělce, zde si u něho můžete zjistit, jaké skupiny jsou stylově nepříbuznější.

Tags

V této databázi se třídí hudba pomocí tagů. Je zde zobrazeno většinou několik desítek tagů. Čím větším písmem je tag napsán, tím více lidí autora takto označilo.

Listeners

Jedná se o žebříček uživatelů, kteří buď v posledních pár minutách poslouchali danou skupinu, nebo jsou zde dlouhodobější fanoušci - podle počtu přehraných písní.

Journal

Záložka obsahuje přehled všech záznamů z deníku uživatelů.

Groups

V poslední kategorii se nachází seznam všech uživatelských skupin, které mají s kapelou něco společného.

 

Oproti jiným hudebním žebříčkům má Last.fm jednu velkou výhodu. Hodnotí úspěch podle počtu lidí, kteří si píseň poslechnou a ne podle množství prodaných alb, jako je tomu na jiných serverech. Na druhou stranu ale zkoumá jen určitou část populace, která se zajímá o digitální hudbu a internet, je počítačově gramotná a má velkou sbírku hudby. Není to tedy dostatečně vypovídající část populace. Last.fm nepokrývá skupinu lidí využívající Audioscrobbler, tudíž poslouchané písně mimo Last.fm nezahrnuje. Přesto se však jedná o vynikající službu, je k dispozici ve dvanácti jazycích a jen v České republice ji využívá více jak 20 000 uživatelů.

zdroj: www.last.fm