Microsoftu na poli prohlížečů internetu značně ujel vlak už před několika lety, a proto nyní dohání, co může. Internet Explorer 8, jehož druhou betaverzi jsme vám na digitálně.cz již představili, mnohé nedostatky nejen opravuje, ale přináší spoustu zajímavých a originálních funkcí. Přesto je vylepšení poměrně málo a v mnoha směr je stále na čem pracovat. Právě tyto mezery se snaží doplněk IE7Pro vyplnit.

Ať už jsou důvody jakékoliv, stále více než 70% uživatelů surfuje po internetu s prohlížečem od Microsoftu. Doby špatného IE6 už jsou naštěstí dávno pryč a většina uživatelů už aktualizovala svůj prohlížeč na verzi 7 či betaverzi osmičky. Právě pro tyto uživatele je určen doplněk IE7Pro. V názvu sice nese číslo 7, lze jej však instalovat i na verzi 6 a je rovněž kompatibilní s novou verzí 8.

 

Graf využití prohlížečů

Podíl Internet Exploreru klesá jen nepatrně - měření podle webu marketshare.hitslink.com

 

Jedná se o pouhý doplněk a z tohoto faktu plynou opravdu nízké hardwarové nároky, které uvádí domovská stránka: Windows 2000 a novější s 64MB paměti RAM. Doplněk tak lze nainstalovat téměř na každý počítač. Důležitou vlastností IE7Pro je jeho počeštění, díky kterému si každý uživatel porozumí s bohatými možnostmi nastavení. Za používání není nutné zaplatit ani korunu, IE7Pro je k dispozici zcela zdarma.

 

Domovská stránka IE7Pro

Náhled domovské stránky IE7Pro - i ta je v češtině

 

Vše skrývá modrá ikona

Aplikaci je možné stáhnout z odkazu, který je uveden pod článkem. Po instalaci se na první pohled nic nezmění. Nejedná se o klasický program, který by bylo možné spustit nějakým zástupcem. Jedná se o doplněk k Internet Exploreru, tudíž se nenápadně spouští přímo s ním. Jeho přítomnost je v IE indikována 2 modrými ikonami. Jedna se nachází v pravém horním rohu okna poblíž ikony domovské stránky, druhá ve stavovém řádku ve spodní části.

 

Ikona IE7Pro v pravém horním rohu okna Ikona ve stavovém řádku

Modrá ikona IE7Pro je dobře viditelná i rychle přístupná

 

Vrchní ikona slouží pouze pro přístup k nastavení. Spodní nabídne po dvojkliku stejné okno, avšak po kliknutí pravým tlačítkem zobrazí zcela jinou nabídku možných akcí. Mezi nimi jsou často používané volby, které slouží především pro prácí s aktuálně zobrazenou záložkou.

 

Nastavení programu

Okno s nastavením doplňku

 

Nabídka po kliknutí pravého tlačítka myši

Nabídka po kliknutí pravým tlačítkem myši na ikonu

 

Popis funkcí

Po instalaci doporučuji projít veškerá nastavení, která program nabízí. Díky mnoha volbám si lze prohlížeč výborně přizpůsobit k obrazu svému a zjistit, jak rozmanité volby program skrývá. Funkcí je nepřeberné množství, proto si pojďme představit ty nejdůležitější, které se jistě budou každému hodit.

Blokování reklam

Reklama je hlavním zdrojem příjmů pro většinu serverů. Proto je jí věnováno poměrně dost prostoru na každém webu. Pro uživatele je však často agresivní a obtěžující. Přítomnost reklamy se rovněž výrazným způsobem podílí na objemu stahovaných dat při prohlížení internetu. Z těchto důvodů je ze strany uživatele zobrazení reklamy nežádoucí. IE7Pro dokáže většinu reklamních bannerů úspěšně ignorovat a tím je prohlížení mnohem příjemnější. Poradí si nejen s klasickými obrázky, ale také s flash animacemi. Při špatné detekci je možné reklamu ručně přidat do seznamu blokovaných.

Gesta myší

Zajímavým způsobem, jak zrychlit i zjednodušit práci s prohlížečem, nabízejí gesta. Přidržením pravého tlačítka myši a následným pohybem je možné namalovat gesto, které prohlížeč rozpozná a přiřadí mu zvolenou funkci. Prostými pohyby je možné pracovat se záložkami nebo konkrétní stránkou. Jednoduchými pohyby lze skutečně zrychlit prohlížení, navíc je možné individuální nastavení gest a příslušných akcí. Na první pohled se může tato funkce jevit jako hračka, ovšem kdo objeví její kouzlo, už si jen složitě odvyká.

 

Použití gesta

Ukázka gesta pro zmenšení textu na stránce

 

Nastavení gest

Nastavit si gesta podle chuti je snadné

 

Automatické vyplňování formulářů

Bez čeho si již nedokážu představit práci, je ukládání a automatické vyplňování formulářů. Slouží jak pro vyplňování logovacích (přihlašovacích) údajů, tak i k opětovnému vyplnění dlouhých formulářů. Každý vyplněný formulář si lze uložit a při další návštěvě je vyplněn buď zcela automaticky, nebo až po stisknutí klávesové zkratky.

Správce stahování (MiniDM)

Zřejmě nejcitelněji chyběl všem verzím Internet Exploreru správce stahování. Jedná se o naprostý základ, jehož absence byla prohlížeči často vytýkána. Jednoduchý, avšak plně dostačující, správce stahování přichází až s IE7Pro. Díky více připojení ke zdroji dokáže v mnoha případech výrazně zvýšit rychlost stahování. V přehledném okně nabízí také informace o právě probíhajících přenosech souborů či již stažených souborech. Novinkou v posledních verzích je možnost zadání více adres pro stahování najednou.

 

MiniDM

Ukázka správce stahování MiniDM

 

Vyhledávání na stránce

Vyhledávání textu na stránce bylo v dřívějších verzích IE opravdu nedotaženou funkcí, proto přináší IE7Pro panel, který lze najít u konkurenčních prohlížečů. Zkratka Ctrl+F vyvolá lištu při dolním okraji okna, která nabízí rychlé hledání textu na aktuální stránce včetně praktické možnosti zvýraznění hledaného textu.

 

Vyhledávání na stránce

Hledaný text je opravdu dobře vidět

 

Práce bez myši

Patříte-li mezi uživatele, kteří raději používají klávesnici než myš, jistě uvítáte bohaté možnosti definice klávesových zkratek pro všechny často používané akce.

Správce relací

Další funkcí, kterou jsem si při používání opravdu oblíbil, je ukládání aktuální relace. Co si pod tímto pojmem představit? Jednoduše uložení aktuálně otevřených záložek. Musí-li uživatel vypnout počítač či jen zavřít prohlížeč, je ztráta mnoha otevřených záložek velmi nepříjemná. Naštěstí IE7Pro nabízí uložení relace a její pozdější nahrání. Během pár kliknutí lze mít bez pracného vyhledávání opět otevřeny všechny předchozí záložky.

Další drobnosti

  • Kontrola pravopisu, pro který je nutné český slovník doinstalovat
  • Obnovení naposled otevřených záložek
  • Uložení stránky jako obrázek
  • Automatický posouvání či aktualizace stránky
  • Rychlá změna proxy
  • Aliasy pro internetové stránky a vyhledávání přímo v adresní řádce
  • Uložení flash aplikací (třeba her) stiskem ctrl+shift a přejetím kurzorem přes objekt
  • Změna velikosti okna na přesnou velikost

Konkurence umožňuje totéž

U jiných prohlížečů je situace podobná. Pokud nějaká funkce uživateli citelně chybí, lze ji většinou získat doinstalováním příslušného doplňku. Výhodou IE7Pro je především jeho obsáhlost - v jednom doplňku získá uživatel to, co by jinak získal instalací mnoha rozšíření.

V objektivním pohledu je také nutné poznamenat, že nepřináší IE7Pro žádnou revoluci. Jedná se většinou o funkce, které již dříve měl jiný prohlížeč a pokud ne, tak konkurence dobrý nápad rychle okopírovala. Tak ovšem funguje trh, na kterém se každý snaží držet krok s konkurencí.

IE7Pro se může stát zajímavým doplňkem pro každého uživatele Internet Exploreru, který nechce přecházet ke konkurenci, avšak očekává od prohlížeče něco více. Dokáže zefektivnit brouzdání ve vlnách internetu i zjednodušit práci třeba právě při vyplňování formulářů. Jeho používání je jednoduché, nebojte se jej vyzkoušet.