Při instalaci nového softwaru se často setkáte s EULA (Licenční smlouva s koncovým uživatelem). Je to smlouva se softwarovou firmou, do které vstoupíte často už jen pouhým stažením daného programu nebo jeho instalací. Buďme k sobě poctiví, kolik lidí ve skutečnosti čte EULA? Nejspíše se v tomto případě chováte jako já: kliknete na "Souhlasím" bez důkladného čtení a s nadějí, že neobsahuje větu o dohodě, že Bill Gates se k vám může kdykoliv uprostřed noci nastěhovat a dělat s vaším domem, co se mu zachce.

Eula

Nečíst EULA může být však nebezpečné především z úplně jiného důvodu. Například, jestli přijmete EULA bez přečtení, můžete nevědomky souhlasit s instalací spyware nebo s odesíláním svých privátních uživatelských dat zpět společnosti. Později však není návratu a možnosti stěžovat si, protože jste s tím souhlasili. Bylo to přeci součástí odsouhlasené smlouvy. Před skutečností, že jste si to nepřečetli, není žádná obrana.

Šikovnou ochranou před podobným nerozvážným potvrzením podobných smluv by mohl být program EULAlyzer

Hlavní obrazovka

Funguje přitom jednoduše. Text EULA zkopírujete a vložíte do EULAlyzeru, poté kliknete na Analyze. Okamžitě začne velmi rychlé skenování textu na podezřelá slova a fráze, jako je například "spyware", "virus", "odprodání vaší duše ďáblu" atd. Následně program zobrazí kompletní seznam výsledků, které byste měli vzít v potaz předtím, než smlouvu odsouhlasíte. Každé slovo nebo fráze jsou ohodnoceny podle závažnosti a zajímavosti. Po kliknutí na specifickou frázi se zobrazí celá citace z EULA, kde se "zajímavá" fráze nachází a další detailnější informace.

EULAlyzer je sice velmi jednoduchý, ale extrémně užitečný nástroj. Pokud byste rádi tento software ihned vyzkoušeli a nechce se vám nic kvůli testu instalovat, můžete jej vyzkoušet např. na EULA vašich Windows. Asi jediným a hlavním negativem programu je, že pracuje pouze s anglickými smlouvami.

Nalezli jste již nějakou zajímavou, zvláštní EULA? Podělte se s námi v diskusi pod článkem.