Od uvedení první betaverze uplynulo mnoho času a rovněž byla vykonána spousta práce na betaverzi druhé. Veřejnosti byla druhá beta uvolněna na konci srpna ve čtyřech světových jazycích (angličtina, němčina, čínština, japonština). Internet Explorer 8 (dále jen IE8) je možné instalovat na systémy Windows XP (se Service Packem 2 nebo 3) a Windows Vista. Vydání IE8 v české lokalizaci je přislíbeno na polovinu září.

Oproti své předchozí verzi je IE8 vybaven spoustou nových funkcí. Pojďme se podívat na ty nejvýznamnější a nejužitečnější z nich.

 

1. InPrivat Browsing - tajné surfování

Nový mód prohlížení, jehož kouzlo rozhodně nelze popřít. Jedná se o speciální funkci prohlížeče, kdy nedochází k ukládání žádných informací o prohlížených stránkách do počítače. Nejsou ukládána žádná data z formulářů, vyplněná hesla, soubory cookie ani zobrazeny navštívené weby v historii. Jedná se o anonymní surfování, po kterém v počítači nezůstanou žádné stopy. Výhody tohoto režimu ocení nejen osoby pracující na cizím počítači, ale jistě i návštěvníci "zakázaných" webů v domácnosti nebo během pracovní doby.

Zmíněný mód lze nalézt v menu Safety, případně jako odkaz po otevření nového panelu. Dojde k otevření nového okna prohlížeče, kde je anonymní režim nepřehlédnutelně indikován v adresním řádku

Inprivate browsing

Zdůraznění režimu InPrivate je dobře viditelné

 

2. Adresní řádek

Adresní řádek již dávno není pouze nečinné formulářové pole. V IE8 můžeme nalézt zcela nový adresní řádek, velmi podobný tomu z Firefoxu nebo Chrome. Při postupném psaní nabízí odpovídající položky z oblíbených stránek a z historie. Nehledá jen v názvu URL, ale také v titulku stránky. Hledaný text barevně zvýrazňuje a usnadňuje tak orientaci v záplavě odkazů, která je často nabídnuta. Při větším množství jsou nabídky dokonce rozbalovací. 

Adresní řádek

Adresní řádek nabízí nebývalé možnosti

 

3. Panely ve skupinách

Velmi šikovným pomocníkem při prohlížení internetu je barevné odlišení jednotlivých panelů. Při otevírání nesouvisejících webů je barva panelů standardní. Avšak při otevření odkazu z nějaké stránky do nového panelu, dojde ke změně zabarvení obou panelů a vytvoří skupinu. Vytváření různobarevných skupin přispívá k přehlednosti především ve velkém množství otevřených panelů. 

Barevné panely

Barevné panely lze lehce rozlišovat

Práce s panely je velmi podobná té z Google Chrome. Panely lze hromadně zavírat (i po skupinách), lze panely duplikovat, hromadně obnovovat, skupinové vazby rozpojit nebo znovu otevřít naposled zavřené panely.

 

4. Vykreslovací jádro a mód kompatibility

IE8 výrazně zlepšuje podporu webových standardů a obsahuje dva různé vykreslovací režimy. Už se nejedná o systém přepínání mezi IE7 a IE8, který byl k vidění v první betaverzi. Nyní se v adresním řádku objevila zcela nová ikona sloužící k volbě vykreslení webu. Standardně je zapnuto vykreslování podle IE8, pokud je však nějaký web zobrazen špatně, je možné pomocí zmíněného tlačítka změnit vykreslování na způsob IE7, pro který je dnes už většina webů optimalizována.

Nové jádro má sice stále problémy s testem Acid 3 (kontrola dodržování standardů), avšak je o poznání rychlejší než předchozí verze. Navíc slibuje větší podporu Webu 2.0 a AJAXových aplikací. 

Compatibility view

Stránka je nyní vykreslena v režimu kompatibility

 

5. Vyšší bezpečnost

Internet Exploreru byla často vytýkána nízká úroveň zabezpečení. Microsoft si je této situace vědom a proto je na bezpečnost nového IE8 kladen velký důraz.

IE8 je vybaven SmartScreen filtrem, který má za úkol detekovat phishing a malware. Každou stránku je možné pomocí tohoto filtru zkontrolovat a případnou podezřelou stránku oznámit. Při jakémkoliv bezpečnostním ohrožení je uživatel důrazně upozorněn na nebezpečnou stránku nepřehlédnutelnou červenou výstrahou. 

Na digitálně je bezpečně

Na digitálně je bezpečně

Další ochranou je v adresním řádku zvýraznění názvu domény. Okolní text je zašedlý a uživatel letmým pohledem zjistí, na kterém webu se opravdu nachází. Jde tak o prevenci před podvodnými weby a phishingem.

Prohlížeč obsahuje rovněž pokročilý Cross Site Scripting Filtr, který slouží k ochraně proti XSS útokům.

Zlepšení na každém kroku

Vyjmenované funkce rozhodně nepokrývají všechno, co IE8 přináší. Výraznými a důležitými funkcemi jsou rovněž nápověda při vyhledávání (Search Suggestions), akcelerátory, které umí výrazně zrychlit práci, či tzv. Web Slices. Tyto zmíněné novinky však zatím podporují jen přední světové weby, do doby vydání finální verze IE8 se situace jistě změní a funkce se dočkají širší podpory. Změny se dotkly úplně celého prohlížeče a na každém kroku lze narazit na novou funkci nebo jen drobné vylepšení. Ve výsledku kráčí IE8 správným směrem a snaží se nabídnout uživatelům možnosti, které opravdu využijí.

IE8 je moderním a rychlým prohlížečem, který může směle soupeřit se svou konkurencí a jistě získá oblibu nejen současných uživatelů IE7.