Windows Internet Explorer 8 je nejbezpečnějším webovým prohlížečem. Takový výsledek získali výzkumníci NSS Labs, kteří testovali úroveň ochrany jednotlivých významných webových prohlížečů proti hrozbě nákazy malwarem šířeným díky sociálnímu inženýrství.

Test probíhal v prvním čtvrtletí roku 2009. Testovalo se 282 souvislých hodin, během nichž bylo z objemu šedesáti tisíc webových adres vybráno 1 779, které se nakonec testu zúčastnily. Prohlížeče se podrobily zkoušce schopností detekce potenciálně nebezpečných stránek, po jejichž návštěvě je pro uskutečnění nákazy ještě potřeba aktivní spolupráce samotného uživatele.

Překvapivým nejúspěšnějším účastníkem testu se stal Windows Internet Explorer 8, který dokázal varovat před 69 % případy ohrožení počítače malwarem. S obrovským odstupem na druhém místě skončil Mozilla Firefox se 30% úspěšností. Další dvě pozice obsadily prohlížeče využívající vykreslovací jádro WebKit, tedy Apple Safari (24 %) a Google Chrome (16 %). Nejméně úspěšnými v ochraně svého uživatele se ukázaly být prohlížeče Opera (5 %) a bohužel také v současnosti nejrozšířenější webový prohlížeč Windows Internet Explorer 7. Z těchto výsledků plyne jednoznačné poučení: Uživatelé Internet Exploreru 7 by měli co nejdříve svůj prohlížeč aktualizovat na nejnovější verzi.

SmartScreen Filter Windows Internet Exploreru 8

Součástí testů bylo také měření rychlosti reakce databází nebezpečných stránek na objevení nových hrozeb. Nejrychleji se nahlášené závadné stránky v databázi nebezpečných objevují pro Mozilla Firefox (průměrně 6 hodin), dále Google Chrome (6,9 h), Internet Exploreru 8 (11,7 h), Opeře (12 h), Safari (18,9 h) a na závěr opět Windows Internet Exploreru 7 (27,3 h). I v této zkoušce obstál nejlépe Windows Internet Explorer 8. Určující totiž není jen rychlost reakce, ale také podíl zařazených vůči nezařazeným škodlivým stránkám. V této veličině vede Internet Explorer 8, který již v zero-hour ochránil proti 41 % nebezpečných stránek. Do pěti dnů pak přidal dalších 24 procentních bodů. Naproti tomu druhý nejlepší Mozilla Firefox zpočátku chránil proti 28 % hrozeb a do pěti dnů toto množství rozšířil o pouhých 11 % procentních bodů.

Zdroj: NSS Labs