Málokdo ví, jak přesně internet funguje a že za virtuálním světem webových stránek stojí zcela fyzické zázemí v podobě serverů či optických a jiných kabelů. Občas se pochopitelně objeví výpadek u vás doma, ale služby velkých společnosti (a Googlu především) jsou k dispozici prakticky neustále. Nic však není jisté a Česko se v úterý večer na několik hodin ponořilo do hluboké minulosti - internet povětšinou fungoval, ale bez Googlu. Bohužel, z porfolia společnosti nebylo dostupné vůbec nic. Uživatelé využívající DNS u Googlu navíc přišli o internet zcela.

Ilustrační obrázek - datacentrum Googlu

Ilustrační obrázek - datacentrum Googlu

Asi od sedmé hodiny večerní nebylo k dispozici vyhledávání, YouTube, Gmail, ale třeba ani obchod s mobilními aplikacemi Google Play. Tím vším utrpěl i podnikatelský sektor, který služby Google využívá. Kvůli nedostupnosti Google Maps nebyla k dispozici ani navigace. Konkrétní příčina dosud není veřejně známá, ale Google se již vyjádřil v tom smyslu, že se nejednalo o hackerský útok, nýbrž selhání techniky (příp. lidského faktoru).

 

Ilustrační obrázek - Google Czech Republic

Ilustrační obrázek - Google Czech Republic

Situace zdánlivě připomínala "vypnutí hlavního jističe" a je patrné, že nic nelze brát jako samozřejmost. Firma do HW zálohování systémů jistě vkládá nemalé prostředky, ale přesto k celkovému blackoutu došlo. Shodou okolností využívali přesměrování na české servery Googlu i někteří ISP v okolních zemích, takže se výpadek dotkl i blízkého příhraničí. Internetový gigant neuvedl o závadě další podrobnosti, ale slíbil opatření, která opakování problému zabrání. Také prý nedošlo ke zcizení nebo ztrátě dat.