Při práci s počítačem se drtivou většinu času upínají naše oči právě na obrazovku a velmi často na pozadí plochy. Někteří uživatelé si svoji plochu rádi ozdobí krásnou uměleckou tapetou, rychlým autem či polonahou slečnou, jiní preferují fotografii svých nejbližších a jsou také uživatelé, pro které je nejlepší tapetou pouze některá barva. Každá tapeta se však po čase okouká a jen málokdo vydrží s jedinou tapetou na pozadí celé měsíce či roky. Měníte-li tapety často, je jejich manuální změna poměrně zdlouhavá.

Jak změnit tapetu?

Změna tapety je pro někoho naprosto triviální záležitostí, ze života však vím, že stále existuje mnoho uživatelů, kteří si se změnou tapety prostě neporadí. Jak tedy na to? Uvedu postup pro systém Windows Vista. Základem je kliknutí pravým tlačítkem myši do volného prostoru na ploše a výběr položky Přizpůsobit. V otevřeném okně klikněte na odkaz Pozadí plochy. Nyní stačí kliknout na tlačítko Procházet a ve svém počítači najít fotografii, kterou chcete umístit na plochu. Označte ji a potvrďte tlačítkem otevřít. Již byste měli vidět její malý náhled. Ten označte, zvolte, jak má být obrázek umístěn, a potvrďte tlačítkem Ok. To je vše. Stačí zavřít okno a už můžete vidět nový obrázek na ploše. Vždy jen pamatujte na to, že by měl mít obrázek aspoň takové rozlišení jako nastavené rozlišení na vašem monitoru, jinak by nebyl ostrý a nevypadal by dobře. Druhým doporučením je, aby měla fotografie aspoň podobný poměr stran jako monitor, jinak dojde k oříznutí či deformaci fotografie.

Jak je z postupu vidět, manuální změna není zrovna nejrychlejší. Chcete-li měnit tapety často, možná vás zaujmou šikovné programy, které umí samy automaticky měnit pozadí na ploše. Vy tak můžete být vždy jen překvapeni, kterou tapetu počítač zrovna vybral. Takové řešení ušetří spoustu času a vaše plocha může vypadat každou chvíli jinak. Podívejte se na výběr z aplikací, které nabízí server Stahuj.cz v samostatné sekci s názvem Měniče tapet.

CooL Wallpaper Changer

Jednou z nejlepších a právem nejstahovanějších aplikací uvedené sekce je program CooL Wallpaper Changer od autora z našich luhů a hájů, Pavla Chmelaře. Jedná se o starší aplikaci, která však stále dokáže výborně posloužit a nabízí volby, které dělají tento program téměř dokonalým. Aplikace je pochopitelně v češtině a úplně zdarma.

Po instalaci a spuštění je aplikace minimalizována do ikony v oblasti u hodin na hlavním panelu. Přes tuto ikonu můžeme k aplikaci kdykoliv přistupovat. Uživatele neruší a přitom jen dělá svoji práci - mění tapety. Aby však k něčemu takovému docházelo, je třeba aplikaci říci, jak se má chovat a hlavně, které fotografie zobrazit.

Dvojklikem na ikonu programu lze vyvolat hlavní okno aplikace. V něm lze najít všechny potřebné volby. V první záložce můžeme vybrat fotky, které mají být měněny na pozadí. Do seznamu můžeme přidávat jak jednotlivé soubory, tak i celé složky či aktuálně vybranou tapetu. Seznam je možné upravovat a také uložit pro případné pozdější využití. Další záložkou je Automatický měnič. Zde, jak název napovídá, můžeme definovat, v jakém pořadí a časovém intervalu se budou tapety měnit. Tapety se mohou měnit náhodně nebo ve stanoveném pořadí. Možnosti nastavení časového intervalu jsou také velmi dobře zpracovány. Nejrychlejší možnou změnou je interval jedné minuty. Nastavit je možné také změnu jednou za den či měsíc. Aplikace jde dokonce ještě dále a umožňuje například vybrat sedm tapet, každou pro jeden den v týdnu. Podobně pro každou hodinu, den v měsíci či den v roce. Opravdu zajímavé možnosti, se kterými lze skutečně pohrát.

Ve třetí záložce se nachází možnost upravit chování aplikace. Za zmínku jistě stojí možnost definice vlastních klávesových zkratek pro ty nejdůležitější akce a také možnost určení konfliktních aplikací (během jejich spuštění nebude docházet ke změně tapety). Aplikaci lze ovládat velmi lehce a do jisté míry měnit tapety manuálně, pokud se vám některá nelíbí či žádáte okamžitou změnu. Nemám aplikaci co vytknout a mohu ji jen doporučit, nezklame vás.

<p>CooL Wallpaper Changer - náhledy lze zobrazit hned v několika různých režimech</p>

CooL Wallpaper Changer - náhledy lze zobrazit hned v několika různých režimech

change!t

Další aplikací v češtině a od českého autora je change!t. Jedná se o mnohem jednodušší aplikaci, než je výše uvedený CooL Wallpaper Changer, avšak také skvěle pokrývá funkci automatické změny tapety na ploše. I tato aplikace je minimalizována do ikony na hlavním panelu. Lze k ní přistupovat jak levým, tak i pravým tlačítkem. Hlavní okno aplikace tvoří tři možnosti, které budou uživatele hlavně zajímat. Tou první je vytvoření nové kolekce tapet. Jedná se v podstatě o seznam obrázků, které mají být střídány na pozadí vaší plochy. Tento seznam je nutné uložit a později je možné jej pomocí druhé volby z hlavního menu upravovat. Třetí volbou je pak samotné nastavení automatické změny tapet. Možností zde mnoho nenajdeme, avšak ty hlavní zde jsou. Tapetu lze měnit po startu systému či v intervalu daného počtu minut. Pořadí tapet je možné nechat automaticky měnit a můžeme také vybrat, jak bude tapeta na plochu umístěna. O pokročilých možnostech, které nabízí CooL Wallpaper Changer si ale můžeme nechat jenom zdát, ty zde nenajdeme.

Drobnou výhradu mám snad jen k mírné nestabilitě programu, kdy umí občas uživatele pozlobit, a také k uživatelskému rozhraní, kdy si uživatel není vůbec jist, co je odkaz a co jen grafický prvek bez funkce. Na tomto by se dalo určitě zapracovat a tím dotáhnout program na mnohem vyšší úroveň. I tak se ale jedná o použitelný produkt, který svůj účel splňuje na jedničku.

<p>change!t - Tlačítka by programu mnohem více slušela než odkazy</p>

change!t - Tlačítka by programu mnohem více slušela než odkazy

Adolix Wallpaper Changer

Další výbornou freewarovou alternativou je Wallpaper Changer od společnosti Adolix. Opět se po instalaci a spuštění, stejně jako ostatní aplikace, ukrývá na hlavním panelu v podobě modré ikony monitoru. Dvojklikem na tuto ikonu dojde k okamžité změně pozadí na pracovní ploše. K jednotlivým volbám aplikace je však nutné přistupovat klikem pravého tlačítka myši a spuštění Control Panelu. Je hlavním oknem celé aplikace. Na jednom místě nabízí ty hlavní funkce, které jsou potřeba - vytvoření seznamu fotografií, určení pozice a stylu, časové prodlevy mezi snímky a také možnost obrázek vytisknout. Všechny popisky aplikace jsou bohužel v angličtině. Většinou jsou ale používány zástupné ikony a porozumění jazyka není v mnoha případech vůbec třeba.

I u této aplikace si může uživatel definovat vlastní klávesové zkratky. Kromě nich disponuje Adolix Wallpaper Changer i jinými výjimečnými funkcemi, které jiné aplikace nemívají. Těmi jsou například přehrání zvuku při změně tapety, možnost odeslání tapety emailem nebo zachycení aktuální obrazovky. Vskutku nadstandard, který posouvá aplikace výše než jen na jednoúčelovou aplikaci. Rozumíte-li si s angličtinou, neváhejte i tuto aplikaci vyzkoušet. Patří mezi naprostou špičku.

<p>Adolix Wallpaper Changer - v jediném okně je vše potřebné</p>

Adolix Wallpaper Changer - v jediném okně je vše potřebné

Další, prosím...

Podobných aplikací, jak jsou výše uvedené, existuje velké množství. Některé mohou být i placené. Nesplní-li žádná z uvedených aplikací vaše požadavky, podívejte se i po dalších programech, které zvládnou měnit tapety.

S automatickými měniči tapety ušetříte spoustu času. Navíc se vždy můžete těšit na to, kterou tapetu aplikace zrovna vybere. Každý den může být vaše plocha jiná, využijte toho a překvapte své okolí.