Je přirozenou snahou pořizovat fotografie v co největší kvalitě (úměrně vašim potřebám). Můžete si pak v klidu prohlédnout i detaily zachycené během koncertu, výletu, dovolené atd. Pokud ale chcete své fotografie zveřejnit na internetu, ať už třeba za pomoci Facebooku, specializovaného webu pro sdílení fotografií nebo je chcete uložit v archivu a poskytnout ke stažení svým přátelům z nějakého vzdáleného serveru, je třeba si s fotografiemi lehce pohrát a zmenšit jejich velikost při zachování požadované kvality. Někdy můžete požadovat úpravu rozměrů (a tím i velikosti souboru), jindy je požadavkem jen změna velikosti souboru. Možností jak si takto s fotografiemi pohrát je spousta. Určitě máte na disku svého počítače nějakou aplikaci určenou k prohlížení obrázků nebo k jejich úpravě, jejich problémem ale v tomto případě může být to, že často neumějí pracovat s velkým množstvím souborů najednou a museli byste tak upravovat každou fotografii zvlášť. V tomto článku se podíváme na dva jednoúčelové programy, které si poradí s hromadnou změnou velikosti fotografií.

VSO Image Resizer

Jako první prozkoumáme možnosti jednoduché aplikace VSO Image Resizer. Protože je tento program v podstatě jednoúčelový, nepřekvapí velmi jednoduché uživatelské rozhraní. To se skládá ze dvou záložek, jedné pro výběr obrázků a druhé pro nastavení možností převodu. Kromě toho zde nalezneme ještě tlačítka pro náhled a pro nastavení programu.

<p>VSO Image Resizer nabízí jednoduchost a přehlednost</p>

VSO Image Resizer po spuštění

Fotografie určené ke změně velikosti můžeme vybrat jednoduše označením jednotlivých požadovaných souborů nebo výběrem celé složky. V nastavení programu je pak možné určit, zda pracovat i s podsložkami. Po výběru obrázků je pak řada na nastavení požadovaného výstupu v záložce "Možnosti". Využít můžete jeden z přednastavených profilů, kde jsou zastoupena rozlišení od 320x200 až po 1600x1200, iPod Photo atd. nebo je možné určit rozlišení jakékoliv jiné. V případě, že se bude výsledný obraz nějak deformovat, je zde nabízena možnost vybrat z několika módů (roztáhnout, vystředit, ořezat, seam carving). K dispozici máme šikovný nástroj pro tvorbu názvu výstupních souborů s možností využití několika proměnných, které jsou popsány v nápovědě. Přejete-li si dále přidat například vodoznak, není problém, přidat můžete obrázek nebo libovolný text. Nabízeno je i více efektů, jako například všudypřítomná sépie, inverze barev nebo okraj.

<p>VSO Image Resizer umožňuje přidat jednoduše vodoznak</p>

Přidání vodoznaku ve VSO Image Resizer

Až budete s nastavením spokojeni, zbývá už jen programu určit, zda si přejete takto měnit velikost originální fotografie nebo si přejete kopii a v tom případě zadat cílovou složku. Následný průběh konverze je pak přehledně zobrazen.

FastStone Photo Resizer

Jiný přístup volí například aplikace FastStone Photo Resizer, která je už mnohem komplexnější a složitější. Základem uživatelského rozhraní je levá polovina, kde vybíráte složky nebo jednotlivé fotografie, které chcete upravit. Fotografie si zde můžete nechat zobrazit klasicky s názvem souboru a podrobnostmi, s pouhým názvem souboru a nebo s malými náhledy pro lepší orientaci. Vybrané fotografie pak kliknutím přesuneme do seznamu vstupů v pravé části rozhraní. Pokud si přejete jen pouhý převod formátu, vyberete zde výstupní formát, cílovou složku a po kliknutí na tlačítko Convert máte hotovo.

<p>Uživatelské rozhraní FastStone Photo Resizer</p>

Uživatelské rozhraní FastStone Photo Resizer

V případě, že si přejete více, vstoupíte do pokročilého nastavení (Advanced Options). Zde je několik záložek, které zastupují možnosti práce s fotografií. Každou možnost je třeba nejprve aktivovat zaškrtnutím check boxu a až poté se objeví možnosti nastavení. Je tak možné upravit rozlišení (přednastavené profily nebo určit vlastní v pixelech nebo procentech oproti původnímu), rotovat obrázek, měnit barevnou hloubku, upravit jas, gammu, kontrast, saturaci atd. Pohrát si také můžete s pozadím (plátnem), kde je možné si vybrat jeho barvu a okraje, do fotografie je možné přidat libovolný text nebo stejně jako u předchozího programu i vodoznak v podobě obrázku.

<p>Pokročilé nastavení skrývá možnosti úpravy obrázku</p>

Pokročilá nastavení umožní poměrně hezky upravit výstupní fotografii

FastStone Photo Resizer nabízí i velmi zajímavou možnost uložení nastavení do souboru. Můžete tak spravovat libovolný počet různých nastavení a vždy použít to, které se na konkrétní fotografie hodí nejvíce. Po výběru možností výstupních obrázků pak už jen zbývá určit pojmenování výstupních souborů, které zde sice není tolik propracované jako v případě předchozího programu, ale nabízí také dostatek proměnných. Samozřejmostí je ještě před samotnou konverzí funkce náhledu, kde je v okně porovnán originál a možný výstup.

Závěr

Uvedené aplikace samozřejmě nejsou jedinou možností hromadné úpravy obrázků. Konkurenčních aplikací je velké množství a pokud si myslíte, že vám uvedené nebudou vyhovovat, podívejte se do katalogu stahuj.