V době, kdy je trh plný různých přehrávačů, herních konzolí a dalších technologických udělátek, je formátů ve kterých může soubor být nepřeberné množství. Některá zařízení  jich podporují jen několik, nebo mají  menší rozlišení displeje. A proč neušetřit místo a video si nepřevést doslova na míru? Zde nastupují multimediální konvertory, s pomocí kterých si převedete  obsah do téměř jakéhokoli formátu, kontejnerů, rozlišení  a velikosti.

<p> </p>

Jedním z nich je povedený Quick Media Converter, s jehož pomocí nejenže převedete multimediální soubory, ale také získáte mocný nástroj pro záznam aktuálního dění z plochy a webkamery. V nejnovější verzi již software umožňuje převod z a do HD formátů, které je následně možné hardwarově akcelerovat.

Instalace a prostředí programu

Odkaz ke stažení programu naleznete pod článkem. Instalace zabere několik málo minut a  přibližně 50 MB z vašeho disku. Samotná instalace je velmi rychlá a není nutný téměř žádný zásah uživatele. Po vybrání lokalizace a umístění je instalace u konce a program připravený k používání. Absence češtiny leckoho zamrzí, ale díky přehlednosti a podpoře spousty  světově rozšířených jazyků  se nejedná o velký nedostatek.

<p> </p>

Češtinu výrobce do programu bohužel nezakomponoval

Rozvržení a přehledné grafické rozhraní Quick Media Converteru HD je velmi podobné ostatním konverterům. Vše se odehrává v jednom okně, které můžete přepínat do různých módů a funkcí. V horní liště naleznete jen několik možností a to vypnutí programu, změnu jazyka, nastavení výstupních složek a samozřejmě nápovědu a odbornou pomoc. Dále už spoustu obrázkových ikon, ze kterých každý pozná o co se jedná. V horní řadě se jedná o přepínání mezi módy a funkcemi programu a v dolní části už samotné ovládání konverze multimediálního obsahu.

<p> </p>

Expert mode nabízí spoustu možností nastavení

Převod videa a podporované formáty

Před samotným převodem je nutné si ujasnit, zda jste zkušený uživatel a zvolíte tzv. "expert mode", nebo sáhnete po jednodušší cestě a tou je "easy mode". Posledním z módů pro převod je "HD mode", který slouží pro převod z a do  vysoké kvality. Každý z módů se liší především možnostmi nastavení pro výstupní soubor. U HD a Easy módu stačí vložit např. video, vybrat formát a kliknout na převod. Naopak u Expert módu si můžete s obsahem pohrát a nastavit vše dle libosti.

<p> </p>

Rozhraní funkce HD mode

Podporovaných výstupních formátů je opravdu spousta. Mezi ty nejznámější podporované patří flv, avi, mp4, mp3, ogg, mpeg, mkv atd.. Všechny formáty jsou rozděleny do skupin a podsložek lišících se poměrem stran, použitým kodekem a dalšími faktory.

<p> </p>

Vlastníky konzolí a mobilních zařízení jistě potěší spousta přednastavených profilů, mezi nimiž nechybí ani Ipod, Nintendo Wii a DS, Xbox, PS3, Iphone a mobilní zařízení jako taková.

Zachytávání obrazu z webkamery

Po otevření nástroje WebCam bude detekována webkamera a spuštěno nezávislé okno mimo hlavní program. Pod položkou "Webcam Settings" naleznete jednoduché nastavení rozlišení a dalších funkcí webkamery.

<p> </p>

Prostředí pro záznam z webkamery

Pro záznam obrazu z kamery už stačí jen postupně nastavit výchozí webkameru a výstupní složku. Po kliknutí na "Start recording a video" začne nahrávání, které stejným tlačítkem také ukončíte. Výstupní formát videa je populární avi a při tvorbě obrázku je to bmp.

Zachytávání dění na obrazovce

Funkce zachytávání obrazovky do videa mě velmi mile překvapila. CamStudio opět funguje jako nezávislý program, který bych s klidným svědomím označil za plnohodnotný. Po jeho otevření se vám naskytne spousta možností jak záznam obrazovky provést. Dění je možné zaznamenat nejen na celé obrazovce, ale také určitém regionu a v jednotlivých oknech.

<p> </p>

Záznam dění na obrazovce nabízí spoustu možností nastavení

Záznam probíhá do formátu avi, nebo webového swf. Pro zapnutí nahrávání stačí kliknout na červené kolečko "Start record" a po jeho ukončení stačí už jen vybrat umístění pro výstupní soubor. Nastavení umožňuje skrytí a změnu kurzoru, přidání vodoznaku, nastavení klávesových zkratek a spoustu dalšího.

Závěr

Quick Media Converter HD patří k tomu nejlepšímu, co je pro multimediální převod k dispozici. Příjemné uživatelské prostředí, spousta funkcí a široká podpora formátů jsou hlavním tahákem tohoto programu. Pokud hledáte  software na převod souborů, zachytávání obrazovky do videa, nebo nahrávání z webkamery zcela zdarma, tak neváhejte Quick Media Converter HD vyzkoušet.