Screeny jsou užitečná věc, kterou jistě využil a využije při práci s počítačem každý.  Klávesa Print Screen je pouhým základem, která vám sejme jedině celou obrazovku bez dalších efektů. Ne vždy však máme možnost nainstalovat na počítač potřebný program, který by nám tuto činost ulehčil a nabídl další funkce. Naštěstí jsou zde šikovné free online aplikace.

Aviary Screen Capture - online

Pokud potřebujete zachytit webovou stránku a nemáte po ruce žádný program není nic jednoduššího než navštívit stránku http://aviary.com/ na které naleznete užitečnou aplikaci Aviary Screen Capture. Po zadání požadované stránky  vám během chvilky vytvoří její screenshot a otevře vám ho ve velice pěkném online editoru. Ten nabízí mnoho úprav a funkcí, které by jste od online aplikace pravděpodobně nečekali. Výsledný soubor si lze následně stáhnout do PC a to zcela zdarma a bez omezení.

<p> </p>

Nevýhodou je v některých případech rychlost tvorby záznamu, pohybující se u delších stránek jako je digitalne.centrum.cz v řádu desítek sekund.

Jednoduché prostředí stránky, vám před tvorbou screenu umožní nastavit požadovanou kvalitu, rozlišení,oblast, a chystá se i volba prohlížeče viditelného na screenu. Poté stačí kliknout a vše je hotovo a otevřeno v pěkném editoru.

Jedná se o opravdu jednoduchou možnost jak dosáhnout požadovaných výsledků, bez dalších instalací.


Free Online Screen Recorder

Další webovou aplikací, která ulehčí práci i místo na disku je tzv. Screen Toaster, nabízející online nahrávání videa z obrazovky. Aplikace vyžaduje registraci, po které dostanete  zdarma do rukou nástroj, lepší než většina komerčních programů. Ke spuštění je nutné mít nainstalovaný Flash Player a Javu.

<p> </p>

Rychlostí, efektivitou a příjemným rozhraním, nejen tím vším se může ScreenToaster pochlubit

Program nahrává veškeré dění na obrazovce (je možné aktivovat i nahrávání z webkamery a mikrofonu) to vše ve slušné kvalitě a relativně malé velikosti, což nebývá zrovna pravidlem. Po nahrání požadovaného videa, může registrovaný uživatel video upravit a stáhnout ve formátu .swf a .mov . Ihned z webu je déle možné video "nahrát" na youtube nebo do ScreenToaster databáze. Tím si ulehčíte práci se zbytečným klikáním a nahráváním z pc na internet.

Jedinou nevýhodou je patrně lokalizace a samozřejmě nutné připojení k internetu. Jedná se o velice užitečnou pomůcku, která se vám jistě stane neocenitelným pomocníkem, pokud budete chtít někomu něco vysvětlit, nebo ukázat. To vše online a zcela zdarma.

Závěr

Online aplikace jsou stále na vzestupu a kvalitou se mnohdy  vyrovnají klasickým programům.  Tato dvojice to potvrzuje a v mnohém předhání i placené programy. Aviary Screen Capture vám nabídne tvorbu screenu celých webových stránek, pěkný editor a mnoho možností nastavení. Screen Toaster je opravdovým mistrem v nahrávání dění na obrazovce a vyčnívá nad placenými programy jednoduchostí, funkcemi i přístupností. Pokud sháníte podobné aplikace sáhněte po těchto a budete mile potěšeni.