Máte video, ze kterého potřebujete dostat zvukovou stopu např. do mp3 a nevíte jak postupovat?  Dnes si ukážeme jak během několika chvil dosáhnout požadovaných výsledků. Pomocníky nám při tom budou multimediální konverter Format Factory a pro ty, co si nechtějí do pc instalovat další software, si ukážeme také online možnost v podobě služby pro převod multimediálního obsahu - Zamzar.com.

Format Factory

Prvním ze zmiňovaných je multifunkční konverter FormatFactory, který naleznete ke stažení pod článkem. Velikost programu vzhledem k počtu funkcí mile překvapí a samotná instalace je otázkou několika kliknutí. Samozřejmostí je pak plně lokalizované a přehledné rozhraní.

<p> </p>

Při instalaci je nabídnuta instalace Ask Toolbaru a ikony eBay, obě tyto možnosti doporučuji odškrtnout.


Po spuštění programu už nás od očekávaného výsledku dělí jen několik jednoduchých kroků. FormatFactory nabízí podporu pro nepřeberné množství audio formátů, jako je mp3, wma, amr, ogg, aac atd., takže si každý jistě vybere. Po kliknutí na vybraný výstupní formát budete vyzváni k vybrání vstupních souborů a doplňujícího nastavení. V položce "výstupní parametry" lze vybrat některou ze tří přednastavených výstupních kvalit, což mnozí začátečníci jistě rádi využijí. Pokročilejší uživatelé si mohou tato nastavení dále upravovat dle libosti. Pro ty, co chtějí jen určitou část souboru je tu pak funkce "nastavit rozsah", kde si vyberete část videa, ze které chcete zvuk získat.

<p> </p>
Díky přehlednému rozhraní je i naprostý laik schopen pokročilejší práce s médii.

Poté už stačí jen vše potvrdit a spustit samotný převod. Získání zvukové stopy je opravdu chvilkovou záležitostí, kde se doba u krátkých videí pohybuje v řádu sekund a u delších (např. filmů) je vše otázkou několika minut - (v závislosti na rychlosti vašeho PC).

<p> </p>

Převod probíhá opravdu velmi rychle

FormatFactory však neslouží pouze pro převod videa a zvukových formátů, ale rozumí si i s grafickými formáty, ripováním DVD, nebo tvorbou ISO.

Zamzar - online konverter

Dobrým pomocníkem nám může být také online konverter multimediálního obsahu Zamzar. Jedná se o velmi povedenou webovou službu, nabízející spoustu různých výstupních a vstupních formátů. Poradí si s nejrůznějšími dokumenty, videem, zvukem a archivy. Nás však dnes zajímají jen zvukové formáty a těch podporuje hned několik: mp3, wav, wma, ogg atd..

Další šikovnou funkcí Zamzaru je možnost převodu videa z webové adresy. Služba podporuje nespočetné množství video serverů, ze kterých umí video převést a poté vám jej nabídnout  ke stažení v požadovaném formátu. Samozřejmostí jsou servery Youtube, Google Video a Dailymotion.

Po navštívení stránky Zamzar.com se otevře záložka "Convert files".  Ta se dělí na čtyři jednoduché kroky potřebné k úspěšnému převodu. V prvním vyberete soubor, který chcete převést. V druhém požadovaný výstupní formát, a ve třetím už jen vyplníte e-mailovou adresu, na kterou vám přijde odkaz pro stažení převedeného videa. Posledním krokem už je konečně kliknutí na tlačítko "Convert", po jehož stisku se soubor nahraje na server a poté převede. Vy už jen počkáte, až vám na mail přijde odkaz pro stažení. Úplně stejně pak postupujte při převodu online videa, kde místo vybrání vstupního souboru napíšete URL adresu požadovaného obsahu.

<p> </p>

Nevýhodou pro někoho může být především limit velikosti vstupního videa, který nesmí přesáhnout 100MB a také nelze nastavit výstupní kvalitu souborů.

Závěr

Pro převod videa do zvukových formátů lze využít spoustu dalších programů, málokterý vám však zdarma  nabídne jednoduché prostředí a spoustu funkcí jako  Format Factory. Mnozí jistě ocení i online službu Zamzar, která vyniká svojí funkčností a širokou podporou formátů. Pokud tedy sháníte program, s jehož pomocí převedete video na zvukovou stopu, neváhejte a vyzkoušejte některý z dnes představených.