Intel na herním veletrhu Gamescom překvapil velmi netradičním krokem. Před oficiálním představením platformy Skylake uvedla nejprve na světlo světa dva výkonné procesory pro náročné uživatele a hráče, kterým Intel nabízí maximální výkon za přijatelnou cenu a hlavně velmi slušné možnosti pro přetaktování.

Díky změně způsobu prezentace, tak bude překvapením například počet použitých tranzistorů. Nové procesory s označením Core i7-6700K a Core i5-6600K Intel vyrábí 14nm procesem, který umožňuje zmenšit celkovou velikost čipu nebo výrazně zvýšit počet použitých tranzistorů. Základní zvolený takt procesorů je 4 GHz pro Core i7 a 3,5 GHz pro Core i5. 

Intel přetaktování usnadňuje tím, že u těchto procesorů odemkl násobič frekvence a umožnil jemné ladění frekvence sběrnice základních desek po jednom MHz, což dává uživatelům větší prostor pro nalezení ideální zvýšené frekvence a tím i výkonu. Samozřejmostí je integrovaná grafika deváté generace Intel HD 530. Bohužel levnější model i5-6600 nepodporuje funkci HyperThreading, takže nedokáže najednou zpracovat až 8 vláken.

Oba procesory pak podporují dvoukanálové zapojení operačních pamětí DDR3L s frekvencemi až 1600 MHz nebo DDR4 na frekvenci 2133 MHz. Oba čipy jsou určené pro socket LGA 1151 a TDP mají 91 Wattů.

Testy a přetaktování

Oproti předchozím modelům řady Broadwell jak je patrné z grafu, je výsledek jen velmi málo lepší a v podstatě to samé platí i pro srovnání s čipy Haswell. Upgrade se pak výrazně projeví až oproti starším čipům řady Ivy Bridge a Sandy Bridge a to v mnohých případech klidně i o 50%. Hlavní důvod je pak vyšší frekvence.

Spotřeba v klidu je jedna z nejnižších u obou procesorů. V zátěži již to potom tak slavné není a je třeba počítat s TDP 91W, což již značí, že tyto modely nebudou patřit mezi tak úsporné modely. Pokud jde o přetaktování, zmíněné čipy Skylake lze dostat na frekvence 4,5 až 4,8 GHz při zvýšeném napětí a s dobrým chlazením. Pokud nechcete zvedat napětí, bude to samozřejmě o něco méně. Výhodou je, že při přetaktování na stejné frekvence je Skylake o 20 % úspornější než Haswell. Potěšením je, že Intel nastavil velmi dobré ceny u obou modelů. Intel Core i7-6700K má cenu kolem 10 800 Kč s DPH a u Core i5-6600K je to 7 200 Kč s DPH. Je nutné, ale samozřejmě počítat s nákupem nové základní desky a pamětí DDR4. Zda budou nové procesory prodejními trháky ukáže až čas, jisté ovšem již je, že mají k tomu se stát prodejním trhákem parádně našlápnuto.