Mezi aplikacemi určenými pro převod multimediálních souborů je poměrně těžké si vybrat. Na výběr máme jednoduché a jednoúčelové prográmky, které umí bez složitého nastavování rychle převést audio nebo video soubor do jiného formátu. Ty bývají ale často omezené jen na konkrétní formáty. Na druhou stranu tu pak máme ale také o mnoho složitější aplikace, které nabízejí v jednom převod audia i videa v mnoha z jejich možných formátů. To vše téměř libovolně mezi sebou. Pak ale může zmizet jednoduchost a je třeba už alespoň trochu vědět o tom, co vlastně znamenají ty spousty vlastností výsledného souboru, které si můžeme nastavit. Mezi tyto šikovnější aplikace patří i Format Factory.

<p> </p>

Začínáme

Instalace probíhá svižně a bez problémů, začněme tedy hned úvodním spuštěním a uživatelským rozhraním. To je uspořádáno velmi přehledně a velmi rychle se zde zorientujete a ovládání vám přejde do krve. V levé části obrazovky je sloupec s nabídkou funkcí. Ty jsou rozděleny do kategorií podle účelu. Svou záložku tak zde má video, audio, obrázky, CD/DVD/ISO. Poslední položka je zde nazvána Pokročilé. Zde nalezneme třeba možnost sloučení videa.

<p>Format Factory nabízí přehledné a čisté uživatelské rozhraní</p>

Uživatelské rozhraní Format Factory je přehledně uspořádáno

Nabídka podporovaných formátů je velkým plusem pro Format Factory. Způsob jejich zobrazení v seznamu se mi ale zdá trochu nešťastný. Jak si můžete všimnout na obrázku nahoře, každý formát má přiřazenou ikonku a popis. V základní šířce sloupce pak ale vzniká velký prázdný prostor po stranách. K dalším formátům se tak dostanete kliknutím na šipku, ale ta tu nemusela být vůbec a ikonek by se vešlo více vedle sebe. To je ale jen maličkost v jinak dobře řešeném uživatelském rozhraní.

Jak na převod?

Jak tedy na převod formátů ve Formát Factory? Nejjednodušší cestou je prosté přetažení souborů myší do okna Format Factory. Program pak rozpozná o jaký typ souboru se jedná a podle toho vám nabídne převod videa, audia nebo obrázků. Stačí tak jen vybrat požadovaný výstupní formát, nastavit nebo ponechat jeho vlastnosti a kliknout na Spustit v horní části uživatelského rozhraní. Výsledný soubor se pak uloží do nastavené složky, kterou můžete samozřejmě změnit.

<p>Možností nastavení výsledného souboru je tak akorát</p>

Nabídka přednastavených profilů pro mobilní zařízení

Format Factory ale samozřejmě podporuje také vytváření fronty, nemusíte tak převádět jednotlivé soubory zdlouhavě po jednom. Frontu nemusíte dokonce vytvářet jen z jednoho typu souborů, například z videa, ale můžete do ní vložit jakýkoliv typ souborů a výslednou frontu pak spustit hezky najednou. Po spuštění pak máte přehled o postupu konverze díky status baru u každého ze souborů a na konci je možné jednoduše otevřít složku s výsledkem díky ikoně v horní části uživatelského rozhraní.

 <p>Dokončený převod formátů.......Je také možno změnit barvu okna aplikace</p>

Dokončený převod. Na obrázku je také vidět jedno z možných barevných provedení uživatelkého rozhraní

Další možnosti

K možnosti obyčejného převodu formátů ale nabízí Format Factory i další užitečné funkce. Už jsem zmiňoval záložku s názvem Pokročilé. Zde jsou nabízeny utilitky pro sloučení audio a video souborů. Po kliknutí na jejich ikonu se otevře další okno, kde si vyberete požadované soubory a formát výstupu. Můžete provést i jednoduchý střih a nastavit rozsah spojovaných částí. Vše je velmi rychlé a intuitivní a s minimální námahou tak můžete dosáhnout poměrně zajímavých výsledků.

<p>Jednoduchým nástrojem si můžete nastavit časový rozsah slučovaných částí</p>

Jednoduchý nástroj pro nastavení časového rozsahu pro slučované multimediální soubory

Pod tajemným názvem Mux (jsou tak často označovány multiplexery) se skrývá další nástroj pro slučování multimedií. Zde už můžeme slučovat audio i s videem a libovolně si tak nakombinovat cokoliv s ohledem na omezené možnosti tohoto nástroje, Přeci jen není to profesionální program pro střih. Zní to sice zajímavě, ale bohužel to alespoň na mém počítači nefunguje. Při spouštění procesu slučování mi totiž Mux vždy "sestřelí" celý Format Factory. Možná bude chyba jen u mě a vy máte více štěstí.

Závěr

Celkově je ale Format Factory velmi povedenou aplikací pro převod formátů multimediálních souborů. Nalezneme zde širokou nabídku audio, video i obrázkových formátů. S převody jsem nezaznamenal žádné problémy (kromě zmíněného Mux) a Format Factory tak můžu jedině doporučit.