Jako každý rok, i tentokrát na podzim vydává Zoner novou verzi svého Photo Studia. Za rok se hodně událo a vy se jako uživatelé můžete těšit nejen na spoustu užitečných vylepšení, ale i zbrusu nových funkcí, které si podrobně představíme.

Průvodce programem pro začátečníky  Ukázka jednoho kroku průvodce

Průvodce programem pro začátečníky | Ukázka jednoho kroku průvodce

Import fotek pro začátečníky

Pomocí přepínače modulů v pravém horním rohu můžete vstoupit do zcela nového importního modulu. Ten můžete využít pokaždé, když bude chtít uložit do počítače fotky z fotoaparátu nebo jiného zařízení, které lze připojit k počítači. Program automaticky prohledá zvolený zdroj a zobrazí všechny nalezené fotky. Z nich si pak můžete rovnou vybrat, které budou do počítače zkopírovány. Poté stačí zvolit umístění a také formát, v jakém budou pro fotky vytvořeny složky. V něm můžete například automaticky využít datum, kdy byly fotografie pořízeny. Zároveň můžete fotky ihned zálohovat na jiné zařízení pomocí druhé kopie. Pak už jen stačí dát fotky kopírovat. Výhodou využití importního dialogu je především to, že si aplikace zapamatuje vaše nastavení a při dalším připojení zařízení již nebudete muset nic nastavovat. Import proběhne zcela stejně a vy tak budete mít ve svých fotkách pořádek. Osobně mě také potěšila možnost automatického otočení fotek, což se hned při prvním kopírování do počítače hodí.

Nový importní dialog pro snadné uložení fotek nejen z fotoaparátu

Nový importní dialog pro snadné uložení fotek nejen z fotoaparátu

Záloha proti přepsání originálu a synchronizace

Jestliže se vám někdy podařilo ztratit originál fotografie, nebo jste jej přepsali nepovedenou úpravou, jistě víte, jak nepříjemná situace to je. To se s novým Zoner Photo Studiem už nestane. Aplikace totiž dokáže každou upravenou fotografii zálohovat i v původní podobě. Ve správci pak u fotky pomocí ikony poznáte, že k ní existuje originál, kterým můžete upravenou fotku nahradit. Originály se vytvářejí nejen automaticky pro upravené fotky, ale využít můžete i manuální vytvoření pomocí příslušné volby v nabídce Organizovat.

Indikace možnosti obnovení originálu fotografie

Indikace možnosti obnovení originálu fotografie

V tomto menu najdete ještě jednu novou možnost. Tou je synchronizace složek. Pokud máte fotky na více úložištích, jistě tuto funkci oceníte. Díky ní můžete i po úpravách na jednom místě udržovat aktuální verzi fotek na místě druhém. Díky integraci této funkce do Zoner Photo Studia již nebudete muset používat jiné aplikace, což rozhodně potěší.

Rychlé úpravy a filtry v editoru

Jedním z velkých problémů dřívějších verzí Zoner Photo Studia byl pomalý přístup k nejpoužívanějším funkcím v editoru. Pro změnu kontrastu, expozice či vyvážení bílé bylo nutné chodit do menu nebo používat příslušné klávesové zkratky. Tento problém nová verze velmi elegantně řeší. V editoru je nově k dispozici panel rychlých úprav, který naleznete při pravém okraji okna. Vzhledem k tomu, že je většina dnešních monitorů širokoúhlá, je toto místo doslova ideální pro takový panel. Je neustále na očích a okamžitě v něm můžete upravovat expozici, tlumit světla, projasnit stíny, změnit hodnotu černého bodu, kontrastu, vylepšit zřetelnost, vyrovnat bílou či upravit sytost a živost barev. Po celou dobu máte k dispozici také histogram. Pokročilí uživatelé pak mohou využít i tonální křivku. Hlavní výhodou je však to, že jakákoliv změna je ihned viditelná na fotce. Konečnou úpravu je nutné potvrdit tlačítkem použít. Kdykoliv se pak během úprav můžete pomocí dalšího tlačítka podívat na fotografii původní. Ihned uvidíte, zda jsou vaše úpravy k dobru, nebo spíše ke škodě.

Panel rychlých úprav poskytuje přístup k nejběžnějším úpravám barevnosti fotografií

Panel rychlých úprav poskytuje přístup k nejběžnějším úpravám barevnosti fotografií

V druhé záložce stejného panelu najdete rychlé filtry. Zde jde o sbírku několika efektů, kterými můžete "vylepšit" fotky. V tomto případě je náhled řešen malým oknem. Po kliknutí na efekt se použije na fotografii a je třeba jej ještě potvrdit. Při dvojkliku nutnost potvrzení odpadá.

V druhé záložce panelu naleznete rychlé filtry

Ve druhé záložce panelu naleznete rychlé filtry

Další významná vylepšení

Kromě již představených vlastností přibyly v patnácté verzi Photo Studia i další vylepšení, která rozhodně stojí za zmínku. Mnoho z nich však využijí jen specifické skupiny uživatelů. Mezi taková vylepšení lze zařadit nový Tilt-shift efekt, kterým lze jednoduše upravit hloubku ostrosti fotografie. Vylepšení také doznala funkce Mapování tonality, u které nyní můžete použít také kontrastní metodu. Poměrně okrajovou záležitostí je pak podpora 3D fotografií ve formátech mpo, jps a pns. Za znatelný pokrok se dá považovat i lepší podpora výpočtů na grafické kartě a optimalizace pro vícejádrové procesory, díky kterým je aplikace velmi svižná a práce v ní velmi efektivní.

Do fotografií lze nově vkládat také různé tvary

Do fotografií lze nově vkládat také různé tvary

Trochu rozporuplnou funkcí je pro mě odstranění titulku okna při jeho maximalizaci. Díky tomu uživatel získá přibližně 25 pixelů na výšku navíc, ovšem za cenu ztráty uživatelského komfortu, kdy již není možné na nových systémech Windows okno za tuto část uchopit a myší odtáhnout. Pokud vám toto vylepšení nesedne, můžete jej naštěstí vypnout hned v první záložce nastavení programu.

Evoluce vedoucí k dokonalosti

Aplikace Zoner Photo Studio za rok zase o něco dospěla a získala mnoho užitečných funkcí a vylepšení pro své uživatele. Nový importní dialog, záloha originálu i panel rychlých úprav přispívají ke snadnější a ještě pohodlnější správě i editaci fotografií. Rozhodnutí, zda se vyplatí upgradovat na tuto verzi, je jen na vás. Celkově lze však říci, že nové funkce jsou velkým krokem kupředu a rovněž příslibem, že vývojářům dobré nápady rozhodně nedocházejí.