Online kancelářské balíky zatím samozřejmě ve výčtu funkcí silně zaostávají za svými desktopovými bratříčky, jmenovitě Microsoft Office. Online balíky nabízejí víceméně pouze dvě výhody. Je to zdarma a dokumenty lze skrz tyto služby snadno sdílet. Nejen pokud jste ke své práci potřebbavali vzorce nebo makra, bylo nutné sáhnout (hluboko) do kapsy a koupit MS Office. Startupy jako Zoho dokazují, že tomu tak memusí být navždy.

Novinka Zoho Sheetu se týká právě zmíněných maker. Pokud jste na makrech závislí, možná jste se právě zaradovali, že přesedláte na Zoho a ušetříte na příští licenci za Office. Zoho podporuje známá Visual Basic makra, respektive podporuje širokou sadu funkcíod konce dubna tohoto roku.

Zoho Sheet makra

Pro tvorbu nových maker už ale žádné ruční psaní Visual Basic kódu není nutné. Zoho nyní posouvá online tabulkové procesory do další úrovně a přichází s opravdu inovativním řešením.

Nahráváni makra v Zoho SheetuV Zoho Sheetu si makra nahrajete stiskem tlačítka, stejně jako si je můžete později přehrát.

Zoho se se soustředí především na firemní zákazníky. "Poznáte to na naší titulní straně, kde je polovina aplikací zaměřená na firmy. Nezávisle na aplikacích určených firmám (jako CRM, HR, fakturace, projektový management atd.) toto své firemní zaměření rozšiřujeme přidáváním ve firmách oblíbených funkcionalit jako makra," píše se na stránkách Zoho.

Na téže stránce si můžete prohlédnout video demonstrující novou funcki Zoho Sheetu v akci. Uvidíme nakolik zajímavé funkce, kterých má online kancelář od Zoho celou řadu, obstojí proti hlavní výhodě konkurenčního řešení od Googlu, totiž jednotného účtu a integrace s dalšími jeho službami.

Co si myslíte o online kancelářských balících? Používáte služby typu Zoho nebo Google Docs? Kombinujete online a desktopové řešení, jak doporučuje Jason Cacanis ve svých peníze šetřících tipech pro startupy? Nebo zůstáváte výhradně u plnohodnotného desktopového balíku, ať už je to Office od Microsoftu nebo open source řešení v podobě OpenOffice? Zapojte se do diskuze v komentářích.


Autor článku je samozvaný geek, startup evangelista a porotce Startup show na konferenci WebExpo, bloger na BuzzMagu, milovník online médií a pořadatel neformálních setkání "tech kultury" BuzzMeet.