Forku někdejšího velmi živého projektu OpenOffice.org se podařilo úspěšně navázat na dlouhou tradici a převzít vedoucí roli ve vodách open source kancelářských aplikací. I když původní OpenOffice.org převzala pod svá křídla nadace Apache (která má mimo jiné "na svědomí" např. i jeden z nejpoužívanějších webových serverů), odvozený LibreOffice je na rozdíl od něj aktuálně skutečně živým projektem, díky čemuž se LO dostal i do naprosté většiny linuxových distribucí.

LibreOffice Writer 4.0 Beta 1

LibreOffice Writer 4.0 Beta 1

Ve srovnávní s komerčním řešením v podobě Microsoft Office je bohužel LibreOffice stále pozadu a už při prvním pohledu evokuje v relaci s nejnovějším Office 2013 softwarovou éru, starou např. 10 let. Pod nepříliš novátorskou grafickou slupkou se však skrývá dostatek pokročilých editačních funkcí, které pro běžné použití skutečně více než dostačují. Nutno dodat, že s implementací otevřených formátu do MS Office se zmenšily i problémy s kompatibilitou a oba konkurenční kancelářské balíky si v základu se svými formáty navzájem poradí.

LibreOffice od The Document Foundation

LibreOffice od The Document Foundation

Chystaný LO 4.0 přinese dlouhou řadu vylepšení, z nichž je možné zmínit např. rozšířené možnosti komentářů v Writeru, schopnost kreslení "poznámek" na dotykových zařízeních (včetně podpory importu týchž dat z formátu DOCX) či rozšířené možnosti záhlaví a zápatí. Calc obdržel novou funkci XOR. Zapracováno bylo i na podpoře matematických výrazů, včetně jejich importu/exportu do RTF. Celkově vzato je tedy i nový LibreOffice 4.0 pouze další evolucí a radikální skok, kterým by open source balík skutečně dohnal mnohem více vizionářský MS Office, bohužel stále nepřišel.

Zdroj: documentfoundation.org