Kancelářský balík LibreOffice je fork OpenOfficu, od něhož před pár lety převzal štafetu a dnes neoficiálně představuje hlavní alternativu komerčního MS Office. Aktuálně se vývojáři rozhodli prohlásit za stabilní třetí release candidate, a tak tu máme vydání 5.1.0.3, které opět posouvá svět open-source o důležitý kousek dále. LibreOffice je multiplatformní a kromě sestavení pro Windows (již i 64-bitové verze) a OS X jej využívá mnoho linuxových distribucí jako defaultní kancelářský software.

 

LibreOffice 5.1 - novinky v textovém editoru Writer

 

Předchozí vydání 5.0 již přišlo s poměrně velkými změnami v uživatelském rozhraní, ale aktuální 5.1 jde ještě dál. Vývojáři se chlubí tím, že předelali mnoho dialogů a své umístění nebo název změnilo i mnoho nabídek. Díky tomu by mělo být používání LibreOffice mnohem přehlednější a rychlejší, avšak zkušení uživatelé si potenciálně mohou zvykat na změny déle.

 

LibreOffice 5.1 - novinky v tabulkovém procesoru Calc

 

Protože je LibreOffice na poli kancelářských aplikací opravdu stále jen alternativou, velmi důležitá je pochopitelně kompatibilita s formáty OOXML od Microsoftu. I zde se verze 5.1 opět zlepšila, a tak můžete editovat soubory DOCX, XMLX ČI PPTX s menšími obavami než dříve. 

 

LibreOffice 5.1 - vytváření prezentací v Impressu

 

Neméně důležitou novinkou je jistě i rozšířená podpora cloudu. V LibreOffice 5.1 již můžete bez přidávání jakýchkoli doplňků ukládat i otevírat vzdálené dokumenty ze služeb jako Google Drive, OneDrive a mnoha dalších. Podporovány jsou i standardní protokoly jako FTP či SSH. Další "setinová" vydání jistě přinesou opravy mnoha chyb i větší stabilitu, avšak budoucnost LibreOffice se ubírá i směrem k plnohodnotné webové aplikaci.

Zdroj: documentfoundation.org