Pohodlnost člověka je jedním z hlavních důvodů stále ještě masové rozšířenosti Internet Exploreru jako nejpoužívanějšího prohlížeče internetových stránek. Microsoft se sice snaží, ale uživatelské pohodlí, funkčnost a nadšení komunity je jinde, v alternativních prohlížečích. Tyto prohlížeče ale musí nabídnout oproti IE něco navíc, aby se o ně zajímal i obyčejný uživatel.

Nejvíce se daří prorazit "ohnivé lišce" od Mozilly a prohlížeči Opera, v závěsu za nimi bojuje o své místo Google Chrome. Lehce v ústraní se ocitá prohlížeč, jemuž je věnován tento článek, tedy Maxthon. V současné době vývojáři pilně pracují na verzi 3.0, která přináší plno vylepšení a říká si o zvýšený zájem.

<p> </p>

Hlavní okno prohlížeče

Základy Maxthon

Maxthon běží na jádru Trident, použitém ve zmíněném Internet Exploreru, což určitě není na škodu, vzhledem k tomu, že tato technologie je ověřená a neustále ve vývoji. Jeho hlavní zbraní je přehlednost a komplexnost zároveň. Nabízí všechny důležité funkce a navíc spoustu vylepšení pro usnadnění práce. Využitelná jsou například gesta myší, skinovatelnost, integrovaná čtečka RSS kanálů, vylepšení pomocí pluginů, rozdělení obrazovky a další možnosti.

Novinky ve verzi 3.0

Verze 3 je v současné době (začátek června 2009) v alfa verzi. Nabízí zatím jen omezené množství funkcí, které se nyní testují. Například gesta myši jsou již funkční. Další funkce budou přibývat v následujících updatech. Nejdůležitější novinkou této verze je tzv. duální technologie, díky níž je možné prohlížet stránky ve dvou režimech.

Prvním režimem je Turbo mode, kterým vývojáři odpovídají na výtky směrem k rychlosti předchozích verzí. Turbo mode je založen na jádru WebKit, které je u Maxthon novinkou. WebKit je úspěšně provozován u konkurenčních prohlížečů Safari a Google Chrome, kde dominuje především svojí rychlostí. V tomto režimu je také kladen důraz na standardy W3C a korektní zobrazení prohlížené stránky.

Druhým režimem je Compatibility mode. Nabízí se otázka, k čemu může být vlastně dobrý druhý režim, když Turbo poskytuje vše důležité. V tomto, v současné alfa verzi, sekundárním režimu je využito staré dobré jádro Internet Exploreru. Určitě jste se už dostali do situace, kdy bylo nutné (u některých fanatiků s odporem) otevřít Internet Explorer a pokusit se zobrazit "nepřizpůsobivou" stránku v něm. Ať už se jednalo například o Outlook Web Acces, bankovní služby nebo některé intranetové stránky, byl problém s korektním zobrazením v alternativním prohlížeči. Právě kvůli tomuto problému je tu Compatibility mode, který stránku zobrazí tak, jak by to udělal Internet Explorer.

Mezi oběma režimy je možné kdykoliv přepínat pouhým jedním kliknutím. Je dokonce možné mít spuštěné rozdílné režimy v každé záložce. Na screenech níže je znázorněn výsledek ACID3 testů. ACID jsou testy hledající chyby v jádrech internetových prohlížečů. Vývojáři si z nich mohou zkontrolovat, zda je jejich browser v souladu s mezinárodními standardy.

V Turbo režimu test dopadl úspěšně. Jak bylo již zmíněno, je zde kladen důraz na plnění W3C standardů. Mimochodem ani Firefox, ani Opera testem neprojdou na 100%.

<p>ACID 3 test v Turbo režimu</p>

Výsledek ACID 3 testu v Turbo režimu

V Compatible modu je situace horší. Test nedopadl vůbec dobře. Je to způsobeno jádrem Internet Exploreru, které nesplňuje W3C standardy. Starší ACID2 testy dopadly obdobně.

<p>ACID 3 test v Compatible režimu</p>

Výsledek ACID 3 testu v Compatible režimu

Ovládání a práce s Maxthon 3

Momentální alfa verze nabízí poměrně málo funkcí, nicméně naznačuje potenciál do budoucna. Mnou testovaná verze nebyla úplně aktuální, přístup k aktuálnějším je ale zatím uzavřen. Popíšu tedy prostředí jen stručně.

V ovládání nenaleznete žádná překvapení. Klasicky rozmístěné ovládací prvky, lišta záložek a lišta panelů. Zalíbilo se mi označené tlačítko, pracující s historií zavřených panelů. Pokud na něj kliknete, otevře se vám naposledy zavřený panel. Je to drobnost, ale potěší.

<p> </p>

Tlačítko uchovávající zavřené panely

Na konci adresového řádku se skrývá největší novinka a zároveň největší zbraň nového Maxthonu. Je jím dříve uvedený přepínač Turbo a Compatible režimů. Pouhým jedním kliknutím se přepnete do jiného režimu, stránka se aktualizuje, v pravém dolním rohu se objeví informace o vaší činnosti a už je v pohotovosti vámi zvolené jádro. Rychlé, chytré, funkční.

<p> </p>

Přepínání režimů

Naděje do budoucna

Je zřejmé, že vývojáři Maxthon 3 vědí dobře, co dělají. Pokud doplní všechny funkce z předchozí verze a sladí je s novou duální technologií, čekají konkurenci těžké časy.