Přehrávače multimedií na PC povětšinou nabízejí podporu obvyklých formátů souboru, zde tedy konkrétní formát není takovým problémem. Horší to ale může být s podporou třeba přenosných přehrávačů, které často vyžadují konkrétní formát, nebo jen úzký okruh. Navíc proč se snažit nacpat do přehrávače video o velikosti řekněme 700MB, když díky změně rozlišení a dalších vlastností může být jeho velikost neporovnatelně menší při zachování "koukatelnosti" na displeji přehrávače. S těmito problémy, ale i s mnoha jinými, týkajícími se konverze multimedií, si poradí aplikace vyvinuté speciálně k tomuto účelu. Na výběr jich je mnoho od jednoduchých konvertorů, kde vlastně jen určíte vstupní soubor, formát výstupního a vesele konvertujete, až po složitější, kde si můžete s nastavením výstupu hezky pohrát a přizpůsobit si jej tak vlastním nárokům. Tento článek se věnuje MediaCoderu, který představuje špičku mezi multimediálními konvertory.

Instalace a spuštění

Instalace MediaCoderu nijak nevybočuje z klasických, zažitých stereotypů a na uživateli je tak jen možnost výběru, zda chce nainstalovat dodávaný XULPlayer, tedy multimediální přehrávač.

<p>Během instalace je nabídnuta možnost dodávaného přehrávače multimedií XULPlayer.</p>

Nabídka nainstalování XULPlayeru - můžete vyzkoušet, přehrávač je to poměrně kvalitní

Po prvním spuštění budete možná překvapeni množstvím nabídek a nastavení a bude asi chvíli trvat, než se plně zorientujete a budete moci program používat. Uživatelské rozhraní opravdu není moc přehledné, na druhou stranu ale MediaCoder nabízí množství funkcí a schovávat je někde hluboko v menu by nebylo dobrým řešením.

<p>Uživatelské rozhraní programu není nejpřívětivější, ale po čase si na něj zvyknete</p>

Uživatelské rozhraní nabízí mnoho funkcí na úkor přehlednosti

Společně s prvním spuštěním se otevře v prohlížeči nastavení programu. Zde si můžete postupně v krocích vybírat vlastnosti jako je vzhled uživatelského rozhraní (Normal Mode - základní rozvržení, Simple Mode - důraz na jednoduchost a přehlednost pro začátečníky, Advanced Mode - základní mod, obohacený o logy), typ souborů, které budete požadovat jako výstup (audio/video nebo jen audio), formát, bitrate a další. Samozřejmě můžete toto nastavení přeskočit a měnit pak přímo v programu. Mimochodem, nastavení v prohlížeči probíhá v anglickém jazyce, program pak podporuje i český jazyk. S nastavením v prohlížeči souvisí poměrně otravný problém, kdy mi nefungovalo zrušení jeho zobrazování při startu programu. Netuším nakolik je to problém jen u mě nebo globální, ale příjemné to není.

<p>Změna vzhledu uživatelského rozhraní - někomu může vyhovovat více než základní</p>

Změna vzhledu uživatelského rozhraní neznamená jen jiné barvy, ale kompletně jiné uspořádání - někomu může vyhovovat více

Převod souborů

Konverze formátů, to je to, oč tu běží. Základem je samozřejmě vybrat si vstup, který chceme převést, stačí jen vybrat soubor nebo složku se soubory. V horní části obrazovky se zobrazí multimediální soubory i s jejich podrobnostmi.

 <p>V horní části obrazovky se zobrazí info o vstupu</p>

Informace o vstupních souborech

Pak ale nastává čas na výběr a nastavení formátu výstupního souboru. MediaCoder nabízí nepřeberné množství audio i video formátů i kontejnerů, nastavení bitratu a další a další možnosti. Pokud si chcete výstup skutečně vyladit, není to s pomocí MediaCoderu opravdu problém. Naopak pokud chcete jen rychlou konverzi, stačí si jen vybrat kontejner a můžete v klidu převádět. V rozvržení a výběru výstupních formátů se ale budete muset nejdříve rozkoukat, nabízí se zde totiž velké množství na malém prostoru. Samotný průběh konverze se zobrazuje v hlavním okně ve statusbaru, ale i ve vedlejším okně, kde jsou zobrazeny podrobné informace o průběhu, jako uplynulý a zbývající čas, pozice ve videu, snímek, propustnost, bitrate nebo odhadovaná velikost.

<p>Podrobnější nastavení programu neprobíhá standartním způsobem jako součást uživatelského rozhraní, ale v prohlížeči</p>

Poměrně zvláštně je vyřešeno podrobnější nastavení programu, které se provádí v interním prohlížeči

XULPlayer

Součástí instalace může být, jak již bylo zmíněno, i multimediální přehrávač XULPlayer, založený na jádru MPlayeru. Tento přehrávač je stále ve vývoji, nedosahuje kvalit KMPlayeru, VLC Media Playeru nebo JetAudia, nicméně jako samostatný přehrávač může brzy konkurovat těmto nejoblíbenějším. Ve Windows 7 zatím způsoboval jen změnu barevného schématu na basic (stejně tak jako MPlayer v MediaCoderu).

<p>XULPlayer způsoboval ve Windows 7 zatím problémy. Nevím, zda chyba byla na straně systému nebo přehrávače, uvidíme další vývoj.</p>

Uživatelské rozhraní XULPlayer

Závěr

MediaCoder je špička mezi konvertory multimedií. Pro některé uživatele může být nevýhodou jeho složitost, ale pokud se do něj ponoříte hlouběji, zjistíte, že umí i jednoduché převody, bez nějakého velkého a složitého nastavení. Pro méně zkušené navíc nabízí i jednodušší verzi uživatelského rozhraní. Součástí může být i XULPlayer, založený na známějším MPlayeru (implementovaném přímo v MediaCoderu), který by mohl posloužit i jako samostatný přehrávač. Pokud tedy hledáte program, s jehož pomocí převedete multimediální formáty, s MediaCoderem neuděláte chybu. Navíc je zdarma a v češtině.