I když v dnešní době asi vestavěné Malování příliš často neotevřete, stále zůstává nedílnou součástí Windows, a to již od jejich počátků. Zajímavé je, že ve Windows 1.0 v roce 1985 šlo o licencovanou aplikaci PC Paintbrush od firmy ZSoft. Aplikace podporovala 1-bitovou grafiku a pouze proprietární formát MSP. Od Windows 3.x byste však Malování už zcela jistě poznali - získalo podporu formátu BMP a uživatelské rozhraní, které vydrželo až do Windows Vista.

Současné Malování ve Windows 10 (1511)

Současné Malování ve Windows 10 (1511)

V Sedmičkách se odehrála další velká změna. Byl jí hlavně přechod na nabídku Ribbon, již si Malování vypůjčilo od tehdy ještě zánovního kancelářského balíku MS Office 2007. Zatímco Průzkumník souborů přešel na Ribbon až s Windows 8, Malování mělo v tomto ohledu několik let náskok. I když dnes můžete obrázek exportovat asi do pěti různých formátů (podporovaných jen částečně), pravdou je, že možnosti Malování zůstávají extrémně omezené.

Nový grafický editor Microsoftu

Nový grafický editor Microsoftu

Na internetu naleznete i hotová umělecká díla, ale jedná se o zajímavost a rozhodně to není efektivní cesta. Aby tak Malování v konkurenci freewarových webových editorů mělo šanci, potřebovala by aplikace osvěžit. Microsoft možná zvládne dvě mouchy jednou ranou - další systémový program převede na platformu UWP a zároveň bude novinak ušita na míru tabletům (přip. i Windows Mobile). I když nic není oficiální, raná verze již probublala z Redmondu, a tak jsou k dispozici screenshoty. Letní Anniversary Update Windows 10 tak přinese kromě univerzálního OneDrive, Skypu a Poznámek možná i renovované Malování.

Zdroj: winbeta.org