Aplikace Malování je v průběhu své již přibližně třicetileté historie tak konzervativní jako pramalá část dalších komponent Windows. Když srovnáme nejen koncept, ale i celkový vzhled aplikace Paintbrush z Windows 3.11 se současným Malováním, je vidět, že příliš invence do programu od začátku 90. let nikdo z Microsoftu nevložil.

Paintbrush z Windows 3.11

Paintbrush z Windows 3.11

Po příchodu Windows 8 se ve Storu objevila dotyková aplikace Fresh paint. Ta však Malování nenahradila a ani nemohla - šlo o aplikaci pro původní prostředí Metro a její smysluplné ovládání vyžaduje dotykový displej. Desktopové Malování tedy bez větších změn setrvalo na svém místě i po příchodu Windows 10. Aktuálně se však konečně rýsuje podoba jeho nástupce, který se objeví již s příštím velkým upgradem a půjde o plnohodnotnou UWP appku. Ta oproti Fresh paintu plnohodnotně zapadne i na desktopu a porozumí si s klávesnici a myší.

Malování v současných Windows 10 (1607)

Malování v současných Windows 10 (1607)

Řešení se jmenuje Microsoft Paint a zdaleka jen nepůjde o to, že Microsoft vezme současné Malování a přepracuje ho do univerzální aplikace instalovatelné z Windows Store. Koncepce celého programu je odlišná a výsledné obrázky, i když nemusí, budou v drtivé většině vypadat úplně jinak než ty produkované současným Malováním. Klíčovým slovem je zde totiž 3D.

 

Microsoft Paint Preview

 

Podle Microsoftu doba a technologie zkrátka uzrály na to, aby se 3D grafice dal průchod na všech frontách. Svět je také trojrozměrný a plastické obrázky mají lepší vypovídací hodnotu. Vtip je v tom, že Microsoft Paint umožní vytvořit poměrně líbivou prostorovou grafiku naprosto každému, a to s využitím minima času i úsilí. Po zvolení správného nástroje už stačí jen několik tahů stylusem či myší a program zbytek práce odvede za vás. Ostatně, dobrou představu získáte i z přiloženého videa.

Zdroj: windows.com