Nedávno jsme psali, že v deníku Washington Post vyšel článek, uveřejňující domnělé praktiky americké špionážní agentury NSA. Ta by měla mít díky tajným smlouvám s největšími internetovými společnostmi vlastně neomezený přístup k jejich serverům, potažmo datům všech uživatelů z celého světa, a to bez jakýchkoli omezení. S dnešními možnostmi výpočetní techniky je navíc pravděpodobné, že jsou téměř veškerá data také sbírána a alespoň "povrchně" analyzována bez jakéhokoli předchozího podezření.

Nový web StopWatching.Us

Nový web StopWatching.Us

Později se na internet dostala další informace, říkající kdo pravděpodobně za zveřejněním super-tajného projektu PRISM stojí. Má to být bývalý technik CIA Edward Snowden, který z preventivních důvodů opustil území USA a zatím se přesunul do Hongkongu. Tam čeká, s jakým oficiálním obviněním (a zda) Spojené státy přijdou. Díky tomu, že má zdroj třaskavých informací konečně i svoji tvář, je zpráva (bohužel) zase o něco více důvěryhodná.

Sídlo NSA v Fort Meade v Marylandu

Sídlo NSA v Fort Meade v Marylandu

Stačil krátký čas a proti NSA se zvedá velká vlna kritiky i z řad některých známých společností. Vzhledem k tomu, že Mozilla v projektu PRISM zřejmě nepatří ke  vědomým spolupracovníkům (na rozdíl třeba od Googlu, Microsoftu, Applu atd.), vyvstala v této nadaci iniciativa, vedoucí k založení stránky StopWatching.Us. Pomocí ní chtějí tvůrci získat pro petici 500 milionů uživatelů, kteří se vyplněním formuláře "podepíší" pod dopis, určený Kongresu Spojených států amerických. Podobně jako v případě dohody ACTA, tak chce Mozilla iniciovat společenský tlak na změnu přístupu politických špiček USA k nakládání s mocí.

Zdroj: mozilla.org