Soukromí je něco, co leckdy nevoní vládám, ale bohužel ani firmám. V jejich obchodním zájmu totiž je, aby o svých zaměstnancích, o vás, ale vlastně o chování celé společnosti veděly co nejvíce. K tomu je internet jako stvořený - když navštívíte nějaký web, velmi často dokáže určit, odkud na něj přicházíte, jak se chováte, co prohlížíte, ale i to, kam směřují vaše další kroky. Firmy tak získávají cenné informace o chování cílové skupiny a pomocí reklamního ID mohou uplatňovat personalizovaný marketing.

Mozilla Firefox 43 - lepší ochrana soukromí

Mozilla Firefox 43 - lepší ochrana soukromí

Tzv. tracking lze však pochopitelně uplatnit i k dalším účelům. Stručně řečeno, pakliže si svého soukromí alespoň trochu vážíte a nechcete časem skončit v informační bublině, berte to tak, že vám dané technologie žádný užitek nepřináší. Ochranu proti trackingu můžete zapnout v nastavení Soukromí (Změnit seznam blokací), kde si můžete volit ze dvou úrovní filtrování pomocí seznamu Disconect.me. V přísnějším režimu však nemusí některé weby fungovat správně.

Nadace Mozilla a ochrana soukromí - ilustrační obrázek

Nadace Mozilla a ochrana soukromí - ilustrační obrázek

Mobilní Firefox zase přichází s možností nastavení domovské stránky (Nastavení - Přizpůsobení - Domů). Další zajímavostí je, že Firefox 43 konečně oficiálně vychází i v 64 bitech pro Windows, takže si tuto variantu můžete kromě FTP stáhnout již i z oficiální download stránky. K dispozici je též nový Thunderbird 38.5 a na další major vydání se můžeme těšit kolem 26. ledna příštího roku.

Zdroj: mozilla.org