Ne každá fotografie je ihned po pořízení dokonalá. Nepřirozené barvy, šum nebo nízký kontrast mohou nativně ovlivnit a znehodnotit fotografii. Na vině mohou být nejen špatné světelné podmínky, nekvalitní digitální fotoaparát, ale i chyby na straně uživatele, kterých se při fotografování můžeme dopustit. Naštěstí máme dnes k dispozici počítače s moderním softwarem, díky kterému můžeme fotografie následně upravovat. Dokonalá retuš a úprava fotografií je výsadou profesionálů a drahých aplikací. Ne každý chce ovšem strávit hodiny při úpravě každé fotky zvlášť. Tento postup také není vhodný, chceme-li upravovat větší množství fotek. Obyčejný uživatel si většinou vystačí s jednoduchými úpravami jasu, kontrastu či barev. Existuje mnoho nástrojů, které jsou pro tyto účely určeny. Téměř v každém obrázkovém editoru tyto funkce najdeme. Jsou však i nástroje, které se specializují přímo na zlepšení kvality fotografií. Nekladou na uživatele velké nároky a umí provádět vylepšení zcela automaticky. Pojďme se tedy podívat na ty nejlepší freewarové i placené aplikace, které umí automaticky vylepšit kvalitu vašich fotografií.

Ashampoo Photo Optimizer FREE

Jednou z nejlepších aplikací pro automatické vylepšení fotografií je Ashampoo Photo Optimizer. Jedná se o opravdu jednoduchou aplikaci, se kterou si poradí i začátečníci. Jediným tlačítkem umožňuje optimalizaci obrázku. Tím stejným můžete optimalizaci také vrátit. Nemusíte se rovněž bát, že byste přišli o původní obrázky. Ty aplikace zálohuje a optimalizaci je tak možné kdykoliv vrátit zpět. Mezi hlavní přednosti aplikace patří možnost hromadného zpracování více souborů ve složce. Algoritmus, který vylepšuje kvalitu fotografie, je velmi rychlý a výsledná kvalita opravdu stojí za to. Aplikace automaticky upravuje barvy, kontrast, jas, ostrost a také kompresi fotky. Chybí zde jakékoliv nastavení optimalizace, aplikace se na nic neptá a provádí úpravy podle sebe. Kromě možnosti otáčení fotek však nenabízí žádné další editační nástroje. Je určena pouze ke zvýšení kvality fotografií. Kromě kvalitního výstupu a přehledného grafického rozhraní musím aplikaci pochválit také za integrovanou češtinu, kterou uživatelé jistě ocení.

<p>Ashampoo Photo Optimizer - optimalizace i zrušení probíhá jedním tlačítkem</p>

Ashampoo Photo Optimizer - optimalizace i zrušení probíhá jedním tlačítkem

Digital Camera Enhancer

Zajímavou aplikací pro úpravu fotografií je Digital Camera Enhancer. V jednoduchém okně nabízí nástroj, se kterým lehce opravíte či vylepšíte své fotky. Postup je snadný. Stačí v aplikaci fotku otevřít, upravit nastavení a poté fotku uložit. Na rozdíl od jiných aplikací poskytuje Digital Camera Enhancer neustálý pohled na původní i optimalizovaný obrázek. Lze tak ihned vidět a porovnávat provedené změny. Od jiných aplikací se liší program také tím, že poskytuje nastavení, podle kterého se bude fotografie upravovat. Můžete tak konfigurovat jas, barvy či korekci šumu a dokonce i upravit požadované množství detailů výběrem jednoho ze tří režimů. Aplikaci bohužel musím vytknout to, že algoritmus zpracování fotografií je poměrně pomalý a při více fotografiích může celý proces dlouho trvat. České rozhraní by aplikaci také prospělo, bohužel je nabízena pouze angličtina.

<p>Digital Camera Enhancer - původní obrázek je stále viditelný</p>

Digital Camera Enhancer - původní obrázek je stále viditelný

Zoner Photo Studio

Na rozdíl od výše zmíněných aplikací je Zoner Photo Studio placený program. Jedná se o velmi komplexní nástroj pro správu fotografií. Od verze s označením 11 je v editoru i funkce s názvem Automatické vylepšení. Při prohlížení fotografie je možné jediným kliknutím nechat fotku automaticky vylepšit. Proces vylepšení je velmi rychlý. Bohužel není po vylepšení vidět zároveň i původní vzhled obrázku. Změnu lze porovnat vrácením poslední akce k původní fotce. Změnu je možné ihned uložit a pokračovat dále v práci. Funkce automatického vylepšení poskytuje kvalitní výstup, který fotku určitě nezkazí. Před několika dny byla uvolněna nová verze Zoner Photo Studia s číslem 12, ve které došlo ještě ke zlepšení funkce automatického vylepšení.

<p>Prostředí nového Zoner Photo Studia 12</p>

Prostředí nového Zoner Photo Studia 12

Jde to i jinak

Patříte-li mezi pokročilé uživatele, jistě se vám automatická úprava ne vždy bude líbit. Použité algoritmy nejsou dokonalé a nemusí se vyrovnat manuální úpravě. Pokud toužíte po dokonalejším výsledku, budete muset využít nějaký ze specializovaných programů, ve kterých budete moci veškeré úpravy provádět manuálně. V takovém případě ale musíte počítat s výrazně vyššími časovými nároky. Patříte-li ale mezi obyčejné uživatele digitálních fotoaparátů, vystačíte si s automatickým vylepšením fotek. Úprava je rychlá a výsledná kvalita je na velmi dobré úrovni. Často docílí lepších výsledků, než uživatel při dlouhé a pracné manuální úpravě. Nebojte se aplikace vyzkoušet, mohou vám poskytnout nástroj, se kterým budou vaše fotky vypadat ihned lépe.